|
|
Ford RS 200, 1986
| Manufacturer | Ford |
| Model | RS 200 |
| Year of production | 1986 |
| Start of production | 1985 |
| End of production | 1986 |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1803 ccm, 109.5 cu-in |
| Bore | 86.0 mm, 3.386 in |
| Stroke | 77.6 mm, 3.055 in |
| Compression ratio | 7.2:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
injection, Bosch |
| Aspiration |
turbo, Garrett T03 |
| Max power [kW / PS / hp] |
331 / 450 / 444 at 8000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
490 / 361 at 5500 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2530 mm, 99.6 in |
| Front track | 1502 mm, 59.1 in |
| Rear track | 1497 mm, 58.9 in |
| Length | 4000 mm, 157.5 in |
| Width | 1785 mm, 70.3 in |
| Height | 1321 mm, 52 in |
| Weight | 1050 kg, 2315 lb |
| Maximum speed |
250 km/h, 155 mph |
| 0-100 km/h | 4.0 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Most Classic 2023 |
|
|