|
|
Fiat X1/23, 1974
| Manufacturer | Fiat |
| Model | X1/23 |
| Year of production | 1974 |
| Start of production | 1974 |
| End of production | 1974 |
| Body type |
miniauto |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
|
| Number of cylinders |
electric |
| Cooling |
|
| Capacity | 0 ccm, 0 cu-in |
| Bore | |
| Stroke | |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
|
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
|
| Max power [kW / PS / hp] |
10 / 14 / 13 |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A1 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 2642 mm, 104 in |
| Width | 1510 mm, 59.4 in |
| Height | 1340 mm, 52.8 in |
| Weight | 820 kg, 1808 lb |
| Maximum speed |
70 km/h, 44 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Heritage HUB 2024 + HUB |
|
|