|
|
Fiat Oltre, 2005
| Manufacturer | Fiat |
| Model | Oltre |
| Year of production | 2005 |
| Start of production | 2005 |
| End of production | 2005 |
| Body type |
ter.pikap |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
4x4, AWD |
| Fuel |
diesel |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2998 ccm, 182.1 cu-in |
| Bore | 95.8 mm, 3.772 in |
| Stroke | 104.0 mm, 4.094 in |
| Compression ratio | 18.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
136 / 185 / 182 at 3700 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
456 / 336 at 1800 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3230 mm, 127.2 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4870 mm, 191.7 in |
| Width | 2200 mm, 86.6 in |
| Height | 2050 mm, 80.7 in |
| Weight | 4000 kg, 8819 lb |
| Maximum speed |
130 km/h, 81 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Heritage HUB 2024 + Fiat |
|
|