|
|
Ferrari 296 Challenge, 2024
| Manufacturer | Ferrari |
| Model | 296 Challenge |
| Year of production | 2024 |
| Start of production | 2024 |
| End of production | |
| Body type |
coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
V6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2992 ccm, 181.7 cu-in |
| Bore | 88.0 mm, 3.465 in |
| Stroke | 82.0 mm, 3.228 in |
| Compression ratio | 9.4:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
turbo, 2 x |
| Max power [kW / PS / hp] |
515 / 700 / 690 at 7500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
740 / 546 at 6300 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A7 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2600 mm, 102.4 in |
| Front track | 1715 mm, 67.5 in |
| Rear track | 1647 mm, 64.8 in |
| Length | 4851 mm, 191 in |
| Width | 1958 mm, 77.1 in |
| Height | 1231 mm, 48.5 in |
| Weight | 1330 kg, 2932 lb |
| Maximum speed |
350 km/h, 218 mph |
| 0-100 km/h | 2.7 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Auto Zürich 2024 + Ferrari |
|
|