|
|
Donkervoort D8 GTO-JD70, 2020
| Manufacturer | Donkervoort |
| Model | D8 GTO-JD70 |
| Year of production | 2020 |
| Start of production | 2020 |
| End of production | 2021 |
| Body type |
roadster |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 5 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2480 ccm, 150.6 cu-in |
| Bore | 82.5 mm, 3.248 in |
| Stroke | 92.8 mm, 3.654 in |
| Compression ratio | 10.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
310 / 422 / 416 at 5500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
560 / 413 at 1750 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M5 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2350 mm, 92.5 in |
| Front track | 1560 mm, 61.4 in |
| Rear track | 1585 mm, 62.4 in |
| Length | 3836 mm, 151 in |
| Width | 1850 mm, 72.8 in |
| Height | 1081 mm, 42.6 in |
| Weight | 680 kg, 1499 lb |
| Maximum speed |
280 km/h, 174 mph |
| 0-100 km/h | 2.7 s |
| Standing km | |
| Foto: Donkervoort |
|
|