|
|
Dixi 6/24 PS Typ G2, 1923
| Manufacturer | Dixi |
| Model | 6/24 PS Typ G2 |
| Year of production | 1923 |
| Start of production | 1923 |
| End of production | 1925 |
| Body type |
limousine |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1568 ccm, 95.2 cu-in |
| Bore | 70.0 mm, 2.756 in |
| Stroke | 102.0 mm, 4.016 in |
| Compression ratio | 5.2:1 |
| Valve Gear |
SV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Zenith |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
18 / 24 / 24 at 2200 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2840 mm, 111.8 in |
| Front track | 1150 mm, 45.3 in |
| Rear track | 1150 mm, 45.3 in |
| Length | 4200 mm, 165.4 in |
| Width | 1500 mm, 59.1 in |
| Height | 1780 mm, 70.1 in |
| Weight | 1280 kg, 2822 lb |
| Maximum speed |
75 km/h, 47 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: J.Fiala, Automobile Welt Eisenach 2022 |
|
|