|
|
Chrysler Imperial, 1950
| Manufacturer | Chrysler |
| Model | Imperial |
| Year of production | 1950 |
| Start of production | |
| End of production | |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 5302 ccm, 322 cu-in |
| Bore | 82.6 mm, 3.252 in |
| Stroke | 123.8 mm, 4.874 in |
| Compression ratio | 7.3:1 |
| Valve Gear |
SV |
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
99 / 135 / 133 at 3200 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3696 mm, 145.5 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 1750 kg, 3858 lb |
| Maximum speed |
160 km/h, 99 mph |
| 0-100 km/h | 13.5 s |
| Standing km | |
| Foto: archiv Auta5P |
|
|