|
|
Buick 57S Special Sedan, 1932
| Manufacturer | Buick |
| Model | 57S Special Sedan |
| Year of production | 1932 |
| Start of production | 1932 |
| End of production | 1932 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 8 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 3776 ccm, 229.3 cu-in |
| Bore | 74.6 mm, 2.937 in |
| Stroke | 107.9 mm, 4.248 in |
| Compression ratio | 5.1:1 |
| Valve Gear |
OHV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Marvel |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
61 / 83 / 82 at 3200 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
271 / 200 at 1600 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2896 mm, 114 in |
| Front track | 1435 mm, 56.5 in |
| Rear track | 1448 mm, 57 in |
| Length | 4509 mm, 177.5 in |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 1585 kg, 3494 lb |
| Maximum speed |
120 km/h, 75 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Automuseum Melle 2026 + D.Ch. |
|
|