|
|
Bitter Super Aero Kadett, 1978
| Manufacturer | Bitter |
| Model | Super Aero Kadett |
| Year of production | 1978 |
| Start of production | 1978 |
| End of production | 1978 |
| Body type |
targa |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1584 ccm, 96.2 cu-in |
| Bore | 85.0 mm, 3.346 in |
| Stroke | 69.8 mm, 2.748 in |
| Compression ratio | 9.0:1 |
| Valve Gear |
OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 2 x Solex |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
66 / 90 / 89 at 5500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2420 mm, 95.3 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4127 mm, 162.5 in |
| Width | 1690 mm, 66.5 in |
| Height | 1375 mm, 54.1 in |
| Weight | 900 kg, 1984 lb |
| Maximum speed |
167 km/h, 104 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Retro Classics Stuttgart 2026 |
|
|