|
|
Benz Ideal 4.5 PS, 1899
| Manufacturer | Benz |
| Model | Ideal 4.5 PS |
| Year of production | 1899 |
| Start of production | 1899 |
| End of production | 1901 |
| Body type |
faeton |
| Number of doors | 0 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
rear |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 1 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1143 ccm, 69.4 cu-in |
| Bore | 115.0 mm, 4.528 in |
| Stroke | 110.0 mm, 4.331 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
AIV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Benz |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
3 / 5 / 4 at 960 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M3 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 1560 mm, 61.4 in |
| Front track | 1120 mm, 44.1 in |
| Rear track | 1120 mm, 44.1 in |
| Length | 2400 mm, 94.5 in |
| Width | 1350 mm, 53.1 in |
| Height | 1500 mm, 59.1 in |
| Weight | 425 kg, 937 lb |
| Maximum speed |
35 km/h, 22 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + Alf van Beem, 2011 |
|
|