|
|
Baker Electric Roadster Model M, 1908
| Manufacturer | Baker |
| Model | Electric Roadster Model M |
| Year of production | 1908 |
| Start of production | 1907 |
| End of production | 1908 |
| Body type |
roadster |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
mid |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
|
| Number of cylinders |
electric |
| Cooling |
|
| Capacity | 0 ccm, 0 cu-in |
| Bore | |
| Stroke | |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
|
| Valves per cylinder | |
| Fuel system |
|
| Aspiration |
|
| Max power [kW / PS / hp] |
3 / 4 / 3 |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M1 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2413 mm, 95 in |
| Front track | 1422 mm, 56 in |
| Rear track | 1422 mm, 56 in |
| Length | |
| Width | |
| Height | |
| Weight | 1090 kg, 2403 lb |
| Maximum speed |
48 km/h, 30 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + D.Ch. |
|
|