|
|
BMW 320i STW Racing, 1996
| Manufacturer | BMW |
| Model | 320i STW Racing |
| Year of production | 1996 |
| Start of production | 1996 |
| End of production | 1996 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 1 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1998 ccm, 121.4 cu-in |
| Bore | 86.5 mm, 3.406 in |
| Stroke | 85.0 mm, 3.346 in |
| Compression ratio | 12.0:1 |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
injection |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
217 / 295 / 291 at 8200 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | S6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2700 mm, 106.3 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4433 mm, 174.5 in |
| Width | 1710 mm, 67.3 in |
| Height | 1348 mm, 53.1 in |
| Weight | 1050 kg, 2315 lb |
| Maximum speed |
260 km/h, 162 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Retro Classics Stuttgart 2026+Schnitzer Classic |
|
|