|
|
Audi RS3 LMS TCR, 2019
| Manufacturer | Audi |
| Model | RS3 LMS TCR |
| Year of production | 2019 |
| Start of production | 2016 |
| End of production | 2021 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 1 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
front |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1984 ccm, 120.5 cu-in |
| Bore | 82.5 mm, 3.248 in |
| Stroke | 92.8 mm, 3.654 in |
| Compression ratio | |
| Valve Gear |
DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system |
direct injection |
| Aspiration |
turbo |
| Max power [kW / PS / hp] |
250 / 340 / 335 at 6250 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
420 / 310 at 2500 rpm |
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | A6 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2665 mm, 104.9 in |
| Front track | |
| Rear track | |
| Length | 4599 mm, 181.1 in |
| Width | 1950 mm, 76.8 in |
| Height | 1340 mm, 52.8 in |
| Weight | 1230 kg, 2712 lb |
| Maximum speed |
240 km/h, 149 mph |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Prague Car Festival 2021 + P.Frýba, Grobnik 2021 |
|
|