|
|
Adler Primus 1.5, 1934
| Manufacturer | Adler |
| Model | Primus 1.5 |
| Year of production | 1934 |
| Start of production | 1932 |
| End of production | 1934 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 4 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 4 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 1504 ccm, 91.3 cu-in |
| Bore | 71.0 mm, 2.795 in |
| Stroke | 95.0 mm, 3.74 in |
| Compression ratio | 5.3:1 |
| Valve Gear |
SV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Solex/Bosch |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
24 / 32 / 32 at 3500 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 2700 mm, 106.3 in |
| Front track | 1250 mm, 49.2 in |
| Rear track | 1250 mm, 49.2 in |
| Length | 4000 mm, 157.5 in |
| Width | 1500 mm, 59.1 in |
| Height | 1600 mm, 63 in |
| Weight | 990 kg, 2183 lb |
| Maximum speed |
90 km/h, 56 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, Sraz HV Chomutov 2026 + Bonhams 2024 |
|
|