|
|
Adler Diplomat 3 GS Holzgasgenerator, 1938
| Manufacturer | Adler |
| Model | Diplomat 3 GS Holzgasgenerator |
| Year of production | 1938 |
| Start of production | 1937 |
| End of production | 1938 |
| Body type |
sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 6 |
| Engine position |
front |
| Drive wheel |
rear |
| Fuel |
petrol |
| Number of cylinders |
inline 6 |
| Cooling |
liquid |
| Capacity | 2916 ccm, 177.1 cu-in |
| Bore | 75.0 mm, 2.953 in |
| Stroke | 110.0 mm, 4.331 in |
| Compression ratio | 6.3:1 |
| Valve Gear |
SV |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system |
carburator, 1 x Solex |
| Aspiration |
normal |
| Max power [kW / PS / hp] |
26 / 36 / 36 at 3000 rpm |
| Max torque [Nm / ft-lb] |
|
| Total power (hybrid) | |
| Total torque (hybrid) |
|
| Gearbox | M4 |
| Gearbox (option) | |
| Wheelbase | 3350 mm, 131.9 in |
| Front track | 1420 mm, 55.9 in |
| Rear track | 1420 mm, 55.9 in |
| Length | 5050 mm, 198.8 in |
| Width | 1740 mm, 68.5 in |
| Height | 1650 mm, 65 in |
| Weight | 1810 kg, 3990 lb |
| Maximum speed |
70 km/h, 44 mph |
| 0-100 km/h | |
| Standing km | |
| Foto: Z.Patera Auta5P, DM Verkehrszentrum München 2022+J.Perát+Holzgas |
|
|