Museum Mulhouse
Reportáž: Musée national Mulhouse, největší automobilové muzeum


Co jsem testoval:
testované auto
Opel Corsa 1.4 16V


JK Classisc Lužná 2018

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Recepty, básničky a vzpomínky na chrpa-pa.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
ČLÁNKY  

VOLKSWAGEN CONCEPT A - Schneller do přírody

Volkswagen je ve finále ve vývoji kompaktního terénního automobilu, který se stane duchovním nástupcem Golfu Country a při ohlédnutí se do vzdálenější historie naváže na vozy jako Kübelwagen nebo Baja. Zákazníky je však nutné připravit na jeho příchod, proto vznikl VW Concept A.

Vojenský speciál Kübelwagen nebo ve Spojených státech populární model Baja měly velice blízko ke starému Broukovi, Country byl zase Golf v holínkách a stejnou filozofii ctí nově příchozí vůz, který s největší pravděpodobností dostane jméno Bedouin. Co s ním má společného Concept A? Konstruktéři použili při stavbě studie upravenou sériovou mechaniku. Kupříkladu malý čtyřválec TSI, který se brzo objeví v Golfu – objem jen 1,4 litru vyprodukuje 150 koní a 220 newtonmetrů, což je zásluha dvounásobného přeplňování, které kombinuje mechanicky poháněný kompresor a turbodmychadlo roztáčené výfukovými plyny. Pro Concept A však byl tenhle agregát přizpůsobený pro spalování zemního plynu. Na 100 kilometrů potřebuje 5 kilogramů CNG a na rozdíl od benzinové TSI vyprodukuje o 20 až 25 procent méně oxidu uhličitého. Volkswagen přitom tvrdí, že jde pouze o mezistupeň k cestě za motorem spalujícím nový typ biologicky nezávadného paliva Synfuel, které se bude vyrábět zkapalňováním zemního plynu. Volkswagen zašel ve svých úvahách o novém voze tak daleko, že již dnes deklaruje, jaké další motory bude kombinovat s novým šasi, jde o dva dvoulitrové motory: TDI, pravděpodobně ve špičkové formě s výkonem 170 koní a TFSI o výkonu 200 koní.

Točivý moment distribuuje šestistupňová převodovka na frontální nápravu, ale díky spojce Haldex se po prokluzu předních kol o rozměru 295/40 ZR20 přenese část výkonu na zadní gumy se stejným rozměrem. VW se v tiskové zprávě iniciativně rozepsal o designu konceptu, který vypadá dobře, ale měli bychom si sundat růžové brýle. Zapomeňte na karoserii sériového modelu bez B−slupku, proti sobě otevírané dveře, hliníkové kličky nebo veliké efektní disky. Velice nepravděpodobné jsou i horizontálně dělené víko zavazadelníku a shrnovací textilní soft−top střecha, která z Conceptu A dělá čtyřdveřovou targu. Ještě dlužím základní rozměry: délka 4,35 m, šířka 1,85 m, výška 1,55 m, rozvor 2,6 m, rozchod předních kol 1,55 m a rozchod zadních kol 1,54 m.

Autor: Miro Mihalik, bývalý web www.motorcar.cz.


  AUTA 5P