Co jsem testoval:
testované auto
Ferrari F430 F1


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ČLÁNKY  

MINI COOPER S JCW GP - Velké finále

Současné Mini pomalu končí, ale ještě nepadlo poslední slovo. Cooper S with JCW GP Kit – než tohle přečtete, tak vám to autíčko zmizí z dohledu. Mini v kterékoliv ze svých podob je zábavná hračka, ale tahle varianta, s názvem delším než celé auto, se může postavit na vrchol.

Letos v červenci se dostane na 2000 nadšenců po celém světě, ke kterým se rozjede limitovaná série malého radikála. John Cooper Works (JCW) je firma zabývající se úpravami Miniků prakticky odjakživa (vede ji Mike Cooper, syn Johna Coopera, slavného závodníka a úpravce původního Mini) a v tomhle modelu se odrážejí víceméně všechny schopnosti jejích konstruktérů. Je to totiž odlehčená a nadopovaná verze Mini Cooperu S. Všech 2000 vyrobených vozů bude mít stejné barvy – myslím, že není třeba se rozepisovat jaké (nejlepší je ten kontrast modré metalízy se stříbrnou střechou a ostře červenými zpětnými zrcátky).

Po úpravách chladiče stlačeného vzduchu a elektroniky ze sebe vydal motor o 8 koní navíc, takže teď má 218 koní (pro pořádek 160 kW) při 7100 ot/min a maximální točivý moment 250 Nm při 4600 ot/min. Tohle všechno se ke kolům dostává přes šestistupňovou manuální převodovku. Aby se přední poháněná kolečka zbytečně neprotáčela, byl použit samosvorný diferenciál a stabilizační systém DSC. Velká pozornost byla věnována snížení hmotnosti – díky tomu vzaly za své zadní sedačky a odhlučnění bylo taky trošku zredukováno (celková hmotnost je nižší o 40 kg). Podélná ramena zadní nápravy jsou hliníková a ze stejného materiálu je i její příčná vzpěra, umístěná v kufru mezi zadními podběhy. I když se snižovala váha, zůstala v interiéru klimatizace a audio aparatura.

Řidič a spolujezdec usadí svá pozadí do sportovních sedadel Recaro. Na karoserii přibyl aerodynamický kit, zahrnující přední a zadní spoiler pod nárazníkem, velké křídlo nad zadním oknem, nástavce prahů a zakrytování spodku vozu. Výsledkem by měl být nižší odpor vzduchu a vyšší přítlačná síla na obou nápravách. Speciálně pro tento model byla navržena 18palcová kola, která se také podílejí na snížení hmotnosti a ukrývají za sebou ostré brzdy s červeně lakovanými třmeny. Mini JCW GP Kit se dostane z nuly na sto za 6,5 sekundy a zrychlování se zastaví až na hodnotě 235 km/h. Kombinovaná spotřeba je 8,6 litru na sto kilometrů, což asi zůstane jen zbožné přání.

Autor: Slow Gonzalez, bývalý web www.motorcar.cz.


  AUTA 5P