Co jsem testoval:
testované auto
Lexus LBX


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Suzuki Swift 1.6 Sport (2016)

Model Swift dodávala japonská automobilka Suzuki od roku 1983, jeho pátá generace (interní označení FZ/NZ) přišla na podzim roku 2010. Koncem roku 2011 uvedli na trh sportovní verzi, nazvanou Swift 1.6 Sport. Ta dostala čtyřválcovou nepřeplňovanou šestnáctistovku o výkonu 100 kW (136 koní) a šestistupňovou manuální převodovku. Původně dodávali Sport jen jako třídveřový hatchback. V roce 2013 prošel základní model Swift mírným faceliftem, který se verze Sport viditelně nedotkl, ale přidali pětidveřovou verzi Swiftu Sport. Další modernizace měla proběhnout na podzim 2015, kdy se podle obrázků v ceníku měly boční směrové ukazatele (blinkry) přemístit z předních blatníků do bočních zrcátek na dveřích, ale vozy prodávané v ČR touto změnou neprošly.

V květnu 2016 jsem dostal pozvánku na akci Den s fleetem Most 2016, kde jsem se krátce svezl v několika automobilech. Šestým testovaným automobilem v řadě byl právě Suzuki Swift 1.6 Sport. Na jízdu tímto vozem jsem se musel objednat a zástupce společnosti Suzuki mi zavolal až byl vůz volný. Byl to jediný z testovaných vozů, který bylo třeba rezervovat předem.

Suzuki Swift Sport byl menší hatchback sportovního charakteru s dobrými jízdními vlastnostni, velkou ochotou motoru jít za plynem i solidním řízením a brzdami. Prostě vůz pro radost z jízdy. Nepřeplňovaný motor bylo třeba pro lepší akceleraci držet ve vysokých otáčkách, nejlépe nad pět tisíc, nevadila mu ani hranice sedmi tisíc otáček. Toho se dosáhlo poměrně snadno častým řazením dobře odstupňované manuální šestistupňové převodovky. Práce s pedály byla také perfektní. Swift Sport sice nevynikal vysokým výkonem, ale měl malou lehkou karosérii, která to bohatě vynahradila. Výrobce udával zrychlení na stovku za 8,7 s, což odpovídalo mnou orientačně změřené hodnotě pod 9 vteřin. Maximální rychlost vozu byla na naše silnice více než dostatečných 195 km/h, na německé dálnice nic moc. V zatáčkách vůz také dobře seděl, při extrémní rychlosti v táhlém oblouku byl mírně nedotáčivý. Pérování bylo vyhovující jak pro sportovní jízdu, tak pro pohodovou jízdu po našich dost rozbitých silnicích.

Hatchback Suzuki Swift Sport měl solidní výbavu, která zahrnovala sedm airbagů, ABS, EBD, vypínatelné ESP, automatickou klimatizaci, bezklíčové odemykání a startování (tlačítkem), palubní počítač, tempomat, denní světla LED, autorádio s CD a MP3 a ovládáním na volantu, elektricky ovládaná přední okna, xenonové světlomety HID, sportovní sedadla, zadní parkovací senzory a hliníkové disky kol.

Motor bylo sice ve vyšších otáčkách slyšet, jeho zvuk ale nebyl nepříjemný, ani přehnaně hlasitý. Na předních sportovních sedadlech bylo dost místa, na zadních to bylo podstatně horší, hlavně pro kolena vyšších pasažérů a také přístup na ně byl komplikovaný. Třídveřová verze byla otypována jako čtyřmístná, já bych ji uváděl spíše jako 2+2. Malý zavazadlový prostor v zádi měl objem jen 211 litrů, po sklopení zadních opěradel pak až po střechu solidních 890 litrů. Pětidveřová verze měla lepší přístup na zadní sedadla a byla otypována dokonce jako pětimístná, na zadních sedadlech bylo ale stále poměrně málo místa, dalo se to vylepšit posunutím předních sedadel dopředu, pokud tam seděli lidé menšího vzrůstu.

Závěrem: téměř klasický vůz sportovního charakteru bez downsizingu motoru, bez dopování turbodmychaldy a bez přehnané asistence elektronických pomocníků. Solidní výbava za rozumnou cenu, asi nejlevnější možnost nákupu vozu pro radost z jízdy. Ani spotřeba neměla být závratná. Optimální vozidlo pro cestování ve dvou, po sklopení zadních opěradel pak mělo i dost prostoru pro zavazadla. Standardně měl zavazadlový prostor jen něco přes 200 litrů. Dostatečná dynamika odpovídající hmotnosti vozu a výkonu motoru. Prostě malé hravé autíčko. Podle zkušeností by mělo být i dostatečně spolehlivé a téměř bezporuchové.

Na následujících fotografiích je testovaný automobil. Fotografie jsem, jako vždy, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Poslední odkaz uvádí ceník a technické údaje modelu Suzuki Swift pro modelový rok 2016. Jak už jsem uvedl výše, na snímcích v ceníku mají vozy blinkry v zrcátkách, ale vozy prodávané v ČR touto změnou neprošly. Ceník byl stažen ze stránek českého zastoupení automobilky Suzuki.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru