Co jsem testoval:
testované auto
DS 3 Racing 1.6 THP 205


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo

Subaru B9 Tribeca (2006)

Automobilka Subaru uvedla v roce 2005 na trh v USA svůj první model SUV, nazvaný B9 Tribeca. Od roku 2006 se vůz prodával i v Evropě, jeho cena v ČR byla kolem 1,2 miliónu korun. Téměř dvoutunový vůz byl poháněn třílitrovým benzínovým šestiválcem. Motor byl, jak je u Subaru zvykem s válci proti sobě, v uspořádání "boxer". Byl to v té době největší motor značky Subaru. Jiný motor se do modelu Tribeca nemontoval, vůz proti konkurenci postrádal verzi s naftovým turbodieselem. Koncem ledna 2009 jsem měl možnost se krátce svézt s tímto automobilem. Vůz byl z roku 2006 a měl najeto něco málo přes 21 000 km.
Subaru Tribeca byl velký pohodlný automobil, se sedadly výše než u běžných vozů, kvalitně zpracovaný interiér byl vyveden ve světlé kůži. Testovaný automobil byl pětimístný, automobilka Subaru dodávala také sedmimístné provedení. Zavazadlový prostor měl objem 525 litrů a dal se většit až na 1670 litrů. Vůz byl vybaven pětistupňovou automatickou převodovkou s polohami "P","R","N","D" a s možností ruční volby řazení "+" a "-". Přechody mezi jednotlivými stupni byly bez rázů, při sešlápnutí plynu se řadilo při vyšších otáčkách. Motor měl však s těžkým vozem hodně práce a na výkon 250 koní není zrychlení na stovku kolem 10 vteřin žádný sportovní výkon. Také spotřeba nepatřila k nejmenším. Výrobce udával něco přes 12 litrů na sto kilometrů, v praxi však byla o nějaký ten litřík větší. Po krátké jízdě městem a těžké noze na plynu ukazoval počítač spotřebu kolem 25 litrů na 100 km.
Vůz měl dobré jízdní vlastnosti a především pohodový, útulný a dobře propracovaný interiér. Světlá barva jej opticky ještě zvětšovala, vše bylo v kůži, elektricky nastavitelná sedadla měla paměť nastavení pro dva řidiče. Ve voze byl nadbytek prostoru na předních i zadních sedadlech, nastupovalo se pohodlně, vyšší posaz dával pocit bezpečí a umožňoval dobrý výhled z vozu. Pohon všech kol usnadňoval řízení vozu na kluzkém povrchu. Dvoupedálové ovládání usnadňovalo řidiči práci hlavně v městském provozu. Uprostřed přístrojové desky byl LCD dislej, který sloužil pro zobrazení navigace a řady dalších údajů. Při couvání ukazoval prostor za vozem, protože automobil byl vybaven couvací kamerou. Navigace i display nesly značku Kenwood, navigace v Subaru pokrývala podle majitele vozu asi jen 40 % území ČR, Slovensko a další státy východní Evropy pak úplně chyběly.
Zkoušený vůz byl zakoupen v lednu 2009 v jednom pražském autobazaru za rozumnou cenu (cca 500 000 Kč) a vypadal jako nový. Jeho majitel s ním byl maximálně spokojen a důvěrně mu říkal "mastodont". V roce 2007 přišla firma Subaru s inovovaným typem Tribeca, vůz dostal jiný vzhled (facelift) a větší silnější motor 3,6 litru s výkonem 258 koní a točivým momentem 350 Nm. Větší motor měl kupodivu i o pár litrů menší spotřebu.
Závěr: větší, pohodlný, luxusní automobil SUV s pohonem všech kol, dobré jízdní vlastnosti, vhodný na silnici i do terénu. Mohl by mít lepší zrychlení a menší spotřebu. Při řízení klídek a pohoda, motor nebylo téměř slyšet, jen bylo třeba počítat s poněkud většími rozměry vozu. Diskutabilní vzhled přídě, která připomínala vozy Saab z let 1955 až 1965, odstranil facelift v roce 2008.
V červenci 2009 bohužel majitel auto "utopil" ve veliké louži. Voda zaplavila motor a zničila elektroniku, vůz byl zrušen a odepsán, protože jeho oprava by se nevyplatila.
Následuje několik snímků zkoušeného vozu, je u nich uveden technický popis a několik dalších drobných postřehů. Jsou doplněny také snímky vozu z autosalonu v Lipsku 2006 včetně vozu v částečném řezu a smutný konec auta po jeho "utopení" v louži vody.

   

  AUTA 5P