Co jsem testoval:
testované auto
Škoda 105 S


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo

Renault Thalia 1.4 16V (2006)

Jedno březnové odpoledne roku 2007 jsem se krátce svezl Renaultem Thalia, zakoupeným koncem roku 2006. Sedan Thalia koncepčně navazoval na hatchback Clio, od kterého se lišil především delší zádí s objemným zavazadlovým prostorem. Vůz vyráběla turecká pobočka automobilky Renault od roku 1999 jako Renault Clio Symbol. Od roku 2001 se dovážel do zemí střední a východní Evropy jako nový model Renault Thalia. Počátkem roku 2002 prošel vůz faceliftem, podobným jako francouzské Clio na podzim 2001. Dalším faceliftem prošel vůz koncem roku 2006.
Do modelu Thalia se montovaly benzínové motory 1,2 a 1,4 litru, nabídku doplňoval turbodiesel 1,5 dCi. Testovaný automobil byl vybaven šestnáctiventilovým čtyřválvem DOHC o objemu 1390 cm³ a výkonu 98 koní. Ten zabezpečoval vozu, těžkému 950 kg, dobrou dynamiku. Výrobce udával maximální rychlost 186 km/h a zrychlení z nuly na stovku za 11,2 s.
Za volantem jsem se cítil v pohodě, na žádný problém jsem nenarazil. Vůz měl příjemné řízení "dámského typu". Pedály šly velmi zlehka, také posilovače volantu a brzd měly dostatečný účinek a nebylo třeba vynakládat větší sílu při zatáčení ani brzdění. Motor byl dobře odhlučněn, ani při vyšších otáčkách jeho hluk nepronikal více do interiéru. Sedadla působila pohodlným dojmem, přístrojová deska byla přehledná. Jen při posunutí předních sedadel více vzad, nebylo na těch zadních moc místa pro nohy. Velkým kladem vozu byl zavazadlový prostor o objemu více než 500 litrů, jeden z největších v této třídě. Ani některé vozy vyšších tříd mu nemohly svým objemem konkurovat.
Některým lidem se nemusel líbit tvar vozu, zvláště pak "přišitý kufr". Vůz měl na svou délku poměrně malý rozvor, daný výchozím modelem Clio. Zadní převis tak byl poměrně velký a vůz mohl působit neuceleným dojmem. To ale nic nemění na možnosti zaplnit zavazadlový prostor velkým množstvím zavazadel, které by se do standardního modelu Clio nevešly ani náhodou.
Celkový dojem: Menší vůz s velkým zavazadlovým prostorem, dostatečným prostorem v interiéru a motorem, umožňujícím vzhledem ke svému objemu, velmi svižnou jízdu. Pro využití plného výkonu se ale řidič nesměl bát šlápnout na plyn, výkon motoru se začal projevovat až ve vyšších otáčkách.


  AUTA 5P