Co jsem testoval:
testované auto
Opel Corsa 1.0i 12V


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Porsche Cayman (2007)

Kupé Cayman (interní označení 987c) představila automobilka Porsche v roce 2005 a prodávali jej od podzimu 2005 jako Cayman S (3.4/295 PS). V létě 2006 přišla slabší "základní" verze Cayman (2.7/245 PS). Cayman byl odvozen od druhé generace roadsteru Porsche Boxster a stejně jako on měl plochý šestiválec před zadní poháněnou nápravou. Vůz byl pouze dvoumístný a měl dva zavazadlové prostory - jeden vpředu a druhý vzadu za motorem. Kupé mělo na zádi velké odklopné víko (třetí dveře). Základní motor měl objem 2,7 litru a výkon 245 koní. Výrobce udával maximální rychlost 258 km/h a zrychlení na stovku za 6,1 sekundy. V roce 2009 prošly modely Boxster a Cayman faceliftem a dostaly modernizované motory s přímým vstřikováním benzínu. Od roku 2013 dodávali druhou generaci kupé Cayman a třetí generaci radsteru Boxster.

K vánocům 2015 jsem dostal od dcery voucher na jízdu sportovním vozem a vybral jsem si právě Porsche Cayman. Na voucheru byla ještě nabídka jízdy s BMW M2 (to ale ještě firma neměla) nebo Subaru WRX STI. Na stránkách firmy sice uváděli, že mají Cayman druhé generace, ale ve skutečnosti to byl starší model první generace, podle kódu VIN z roku 2007. Vůz první generace měl slabší motor, jen pětistupňovou převodovku a samozřejmě horší zrychlení. Firma Showcars přes zimu přesídlila z Mnichova Hradiště do nedaleké osady Březina a čas projížďky zkrátili při nezměněné ceně z 30 minut na 20 minut. Palivový příplatek 299 Kč zůstal zachován.

Měl jsem dva poukazy (druhý jsem si přikoupil sám) a jízdy jsem si objednal na neděli 1.5.2016 na pozdní odpoledne. Poté, co jsem dorazil na místo určení, vyplnil dvě smlouvy a zaplatil dva palivové příplatky, jsem po chvíli čekání zasedl v rezervovaný čas do prvního vozu (Ford Mustang Shelby GT500), kterým jsem měl jet. V rezervacích měli ale jako obvykle chaos a měl přede mnou jet ještě jeden zákazník, tak jsem byl vystoupen. Abych zbytečně nečekal, navrhl jsem jim operativně přehození jízd, Porsche bylo volné a tak jsem první jízdu absolvoval s vozem Porsche Cayman.

Instruktorem byl sympatický mladík, vysokoškolský brigádník. O voze toho sice moc nevěděl, ale příjemně jsme si "pokecali". Do kupé Cayman je třeba se "nasoukat", vůz je nízký a sedadla jsou také velmi nízko. Sedadla se seřizovala ručně, žádný elektrický "luxus". Ovládání vozu bylo bezproblematické, síla potřebná k ovládání pedálů "tak akorát", ani moc velká, ani malá, volant měl solidní posilovač a krátkou řadicí pákou se rychle a pohodlně řadilo všech pět stupňů vpřed i zpátečka, která neměla žádné jištění. Nezvyklé bylo umístění klíčku vlevo pod volantem. Chvíli jsem hledal kam s klíčkem, pak jsem spínací skříňu našel. Zatím snad všechna auta, se kterými jsem jel, měla spínací skříňku vpravo nebo jsem je dostal nastartovaná a neřešil to. Během krátké jízdy jsme projeli pár vesnic, kousek po dálnici a závěrem jsem si vyzkoušel zrychlení a rychlou jízdu po letišti. Vzhledem k poměrně krátké dráze se mi podařilo vůz rozjet jen na hranici 200 km/h, digitální tachometr v otáčkoměru ukazoval maximálně 202 km/h. Délka celé jízdy byla asi 17,5 km, z toho cca 3,9 km po dálnici a dvakrát 1,8 km po letišti, jedna jízda mírnější, druhá "ostrý sprint". Při jízdě po letišti jsem točil motor až těsně k červenému poli otáčkoměru a snažil se řadit co nejrychleji a jak už jsem napsal, rozjelo se Porsche podle tachometru těsně nad 200 km/h.

Vůz měl motor ukryt za zadními sedadly a byl normálně nepřístupný, jen pod víčkem, které se dalo otevřít ze zadního zavazadlového prostoru byly dva plnicí otvory. Přístrojová deska byla přehledná. Trůnil jí velký otáčkoměr, ve kterém se také digitálně ukazovala okamžitá rychlost. Po levé straně byl menší ručičkový tachometr, vpravo od otáčoměru byl teploměr chladicí kapaliny a palivoměr s hodnotami 0-2/4-4/4. Kromě toho byly v dolní části přístrojů digitálně zobrazovány další údaje jako ujeté kilometry (celkový a denní počítač), dojezd, venkoví teplota a aktuální čas.

Vůz měl dva zavazadlové prostory. Pod přední kapotou byl členitý hlubší prostor se schodem nad přední nápravou. Pod odklopnou zádí byl další poměrně mělký zavazadlový prostor a nad motorem byla ještě síťka na uložení několika drobností.

Závěrem: sportovní dvoumístný vůz se solidním zrychlením a jízdními vlastnostmi, odpovídajícími objemu a výkonu motoru. Proti superportům "ořezávátko", proti běžným vozům "dělo". Motor nebyl na sportovní vůz ani moc hlučný, prostě tak akorát. Vzhledem k nízko položeným sedadlům horší nastupování, ale takovýto vůz je určen pro radost z jízdy a ne na nastupování a vystupování. Poněkud nepraktické byly oba zavazadlové prostory, větší kufr by se do nich nevešel. Displej na přístrojové desce udával průměrnou spotřebu 12,1 1/100 km, což lze považovat za přiměřené, vzhledem k tomu jak byl vůz provozován. Na svůj věk (rok výroby 2007) a najeté kilometry (počítadlo uvádělo 116 tisíc) byl vůz v dobrém stavu, téměř "jako nový". Do ČR byl zřejmě dovezen v roce 2013. Ještě kdyby nebalamutili zákazníky údaji na svém webu, bylo by to lepší.

Na následujících fotografiích je testovaný vůz. Fotografie jsem, jako vždy, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Poslední odkaz uvádí webovou stránku firmy Showcars s "vylepšeným" popisem vozu.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru