Co jsem testoval:
testované auto
Fiat 128


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  


logo Audi

Peugeot iOn (2013)

V roce 2009 zahájila japonská automobilka Mitsubishi výrobu elektromobilů i-MiEV (Mitsubishi innovative Electric Vehicle). V roce 2010 zahájili také výrobu jeho dvojníků Citroën C-Zero a Peugeot iOn. Zadní kola těchto elektromobilů poháněl synchonní elektromotor s permanentními magnety, který měl výkon 47 kW a točivý moment 180 Nm. Převodovka byla jednostupňová. Elektromotor měl chlazení kapalinou, vpředu byl malý chladič. Napájení elektromotoru zajišťovaly akumulátory s kapacitou 16 kWh a hmotností 230 kg, výrobce udával dojezd až 150 km, reálný dojezd byl ale kolem 100 km.

V rámci akce Peugeot Emotion Day 2013 jsem si objednal zkušební jízdu elektromobilem Peugeot iOn. Na akci jsem musel vyrazit dále než obvykle. Předchozí ročníky této akce probíhaly také v Mostě, v roce 2013 se nejbližší Peugeot Emotion Day konala v Teplicích, tedy jsem to měl asi dvakrát dále. V sobotu 26.6.2013 jsem se v podvečer vypravil do Teplic a postupně vyzkoušel tři vozy Peugeot. Prvním z nich byl elektromobil iOn.

Za volantem vozu jsem strávil jen 10 minut a několikrát obkroužil parkoviště před nákupním centrem Olympia. Byl to první, čistě elektrický automobil, který jsem řídil (popojíždění "ještěrkou" kdysi zamlada na továrním dvoře nepočítám). Do vozu se nastupovalo pohodlně, posaz byl vyšší, jako v MPV, za volantem jsem se cítil v pohodě. Vůz se choval jako automobil s automatickou převodovkou. Po zařazení "D" se i bez plynu plížil vpřed, po zařazení "R" zase vzad. Měl pro městské rychlosti solidní zrychlení a navzdory větší výšce, užší karosérii a vysoko uloženému těžišti byly vyhovující i jízdní vlastnosti. Při vyšší rychlosti sice úzké pneumatiky na kruhovém objezdu pískaly, ale vůz nejevil známky nedotáčivosti nebo přetáčivosti. Volant i volicí páka převodů měly kožený povrch, daly se volit režimy: P (parkování), D (drive=jízda vpřed), N (neutrál) a R (revers=zpátečka). Uprostřed přístrojové desky byl digitální tachometr a kolem něj místo otáčkoměru ukazatel režimu jízdy, spotřeby a rekuperace elektrické energie. Jakmile řidič ubral plyn, spustila se rekuperace a docházelo k dobíjení akumulátorů, což přispívalo k prodloužení dojezdu.

Vůz měl dostatek prostoru pro čtyři cestující a zavazadlový prostor přiměřený své velikosti (objem 170 litrů, po sklopení zadních sedadel kolem 800 litrů). Užitečné zatížení (nosnost) bylo 330 kg (včetně 75 kg na řidiče). Při jízdě byl elektromobil velmi tichý, motor nebylo slyšet. Nezvykle působila přístrojová deska, jinak se vůz ovládal a choval podobně, jako běžný automobil s automatikou. Měl jen dva pedály - "plyn" a brzdu. Při couvání jsem postrádal parkovací senzory.

Nevýhodou vozu byl poměrně malý dojezd (kolem 100 km), běžné dobíjení pak trvalo asi šest hodin. Výrobce udával dojezd 150 km, spotřebu 135 Wh/km, maximální rychlost 130 km/h, zrychlení na stovku za 15,9 s a 400 m s pevným startem za 20,7 s. Vůz měl dvouzónovou klimatizaci, ABS, ESP, čelní, boční a hlavové airbagy, elektrický posilovač řízení, autorádio s CD a MP3 se šesti reproduktory, elektricky ovládaná okna, elektronová kola, kožený volant, multifunkční palubní počítač a další výbavu. Na podzim 2011 vůz v ČR prodávali za 887 880 Kč, v červenci 2013 uváděl ceník Peugeot pro ČR cenu 717 288 Kč (včetně DPH). U testovaného modelu byla uvedena cena 600 633 Kč (bez DPH). V České republice neplatily pro elektromobily žádné státní dotace ani úlevy.

Peugeot model iOn uváděl jako 100% elektrický automobil nové generace. Na reklamním letáku stálo: Sen se stává skutečností. Naprosto bezhlučná jízda bez jakýchkoliv emisí CO2, výborná ovladatelnost, sympatický vzhled, revoluční technologie, bezpečnost a komfort pro 4 cestující... a k tomu všemu jednoduché používání s dobíjením baterie v teple domova a dojezd až 150 km! Peugeot iOn, pro život ve městě jako stvořený...

Závěr: drahá hračka, použitelná jako druhý nebo třetí vůz do města. Vhodný pro bohaté ekologické nadšence. Levnější provoz nevyrovná vysokou pořizovací cenu. V zimním provozu, při použití topení, klesal dojezd na pouhých 60 km.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Na firemních obrázcích jsou rozměry vozu, přístrojový panel, režimy provozu a nabíjení elektromobilu a reklamní letáček modelu iOn.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru