Co jsem testoval:
testované auto
Škoda 110 L


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Peugeot

Peugeot 5008 1.6 THP (2011)

Během června a první červencový den roku 2011 pořádalo české zastoupení automobilky Peugeot akci "Testuj a vyhraj". Během této akce si mohli zájemci otestovat celý sortiment vozů Peugeot, prodávaných v České republice. Vybral jsem si tedy nejbližší zastoupení Peugeot - Auto Grobár Most, zde akce končila 1.7.2011. Po registraci na internetu jsem si vybral model 5008. Původně jsem uvažoval o kupé RCZ, to už ale bylo obsazeno. No a první prázdninový den jsem vyrazil do Mostu na testovací jízdu.

Po příjezdu na místo jsem se přihlásil ve stanu, slovensky hovořící slečna se mnou vyplnila dotazník a na testovací jízdu mi vybrali benzínovou verzi modelu 5008 s motorem 1.6 THP. Pracovník, se kterým jsem jel, se v okolí Mostu moc nevyznal a o voze mi řekl jen to, na co jsem se ho zeptal. Vůz měl turbodmychadlem přeplňovanou čtyřválcovou šestnáctistovku, u které výrobce udával výkon 115 kW, tedy 156 koní. S tímto motorem dosahoval vůz rychlosti až 195 km/h a zrychlení na stovku za 9,8 s. Výrobce udával spotřebu 5,7 až 9,8 l/100 km, počítač na přístrojové desce vozu ukazoval průměrnou spotřebu 8,3 l/100 km (za několik předchozích testovacích jízd).

Model 5008 vyráběl Peugeot od roku 2009 a uvedený motor byl nejsilnější pohonnou jednotkou v nabídce. Stejný motor dodávali také bez turbodmychadla, pak měl 120 koní (187 km/h, stovka za 12,2 s). Nabídku doplňovaly dva turbodiesely: 1.6 HDI/112 koní a 2.0 HDI/150 koní (195 km/h, stovka za 9,9 s)

Po usednutí do vozu jsem si seřídil sedadlo a volant. Při pohodlném posazu jsem měl přes rozměrný volant špatný výhled na pravou stranu tachometru. Výhled z vozu byl dobrý, posaz řidiče byl vyšší, stejně jako v jiných vozech MPV. Ovládání nečinilo problémy, volant i pedály vyžadovaly jen malou sílu, ovládání vozu bylo lehké, "dámské". Vůz měl přiměřenou dynamiku, brzdy byly téměř "jedovaté".

Testovaný vůz měl manuální šestistupňovou převodovku. Šestka byla vyloženě rychloběhem pro úspornou jízdu. Na přístrojové desce byl indikátor, doporučující přeřazení na vyšší převodový stupeň. Tak jako u nedávno testovaného Citroënu C4 doporučoval přeřadit už při nízkých otáčkách, tak aby po přeřazení klesly na cca 1500 ot/min. Tedy snaha o co nejmenší spotřebu, ale jen poklidnou jízdu bez větší dynamiky. Motor ani svištění turba nebylo uvnitř vozu téměř slyšet, také aerodynamický hluk byl do rychlosti 90 km/h nepostřehnutelný.

Peugeot 5008 poskytoval velký vnitřní prostor, hodně místa na šířku i nad hlavou. Navíc byl vybaven příplatkovou třetí řadou sedadel, takže byl celkem sedmimístný. Měl také příplatkové couvací senzory, které usnadňovaly parkování. Ovládání tempomatu nebylo na volantu, jak je zvykem, ale tlačítky pod ním.

Testovaný vůz měl šest airbagů, dvouzónovou klimatizaci, všechna okna elektricky ovládaná, automatickou elektrickou parkovací brzdu, mlhovky, autorádio s CD a MP3, palubní počítač, ABS, ESP, ASR a další výbavu. Dále měl příplatkovou třetí řadu sedadel, zimní paket (vyhřívaná sedadla), zadní parkovací senzory a bílý perleťový lak. Jeho cena byla 555 895 Kč.

Závěrem: prostorný vůz s bezproblémovým ovládáním, přiměřenými jízdními vlastnostmi a slušnou dynamikou. Za necelou půlhodinku jsem nemohl vůz důkladně vyzkoušet, ale podstatnější připomínky k němu nemám. Je to vůz vhodný pro početnější rodinu nebo pro převážení objemnějších nákladů. Pro ekonomičtěji založené řidiče dodávali 5008 také s naftovými motory.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsou doplněny technickým popisem a několika dalšími drobnými postřehy.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru