Co jsem testoval:
testované auto
Nissan GT-R


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Peugeot

Peugeot 208 1.6 VTi 120 (2012)

Během května a června 2012 pořádalo české zastoupení automobilky Peugeot akci "Roadshow Peugeot". Během této akce si mohli zájemci otestovat sortiment vozů Peugeot, dostupných v České republice. Vybral jsem si tedy nejbližší zastoupení Peugeot v Mostě, zaregistroval se na akci a 22.5.2012 vyrazil do Mostu na testovací jízdy. Jedním ze zkoušených vozů byl nový model 208. Vybral jsem si nejsilnější dodávanou verzi s motorem 1.6 VTi o výkonu 120 koní.

Testovaný vůz byl třídveřový hatchback Peugeot 208 Allure 1.6 VTi 120 k MAN5, tedy vůz s nejvyšší výbavou a pětistupňovou mechanickou převodovkou. Akční zaváděcí základní cena uvedeného modelu byla 315 tisíc korun, testovaný automobil měl ale příplatková 17" hliníková kola, navigaci, středovou loketní opěrku a další příplatkovou výbavu. Čelní, boční a hlavové airbagy, ABS, ESP, elektrický posilovač řízení, tempomat a mlhovky už byly v základní výbavě, verze Allure měla v základní výbavě také automatickou dvouzónovou klimatizaci. Za pětidveřové provedení se připlácelo 10 000 Kč.

Po usednutí do vozu jsem si seřídil sedadlo a volant a vyrazili jsme na zkušební jízdu. Volant byl poměrně malý, posilovač řízení měnil svou sílu podle rychlosti jízdy, brzdy byly jedovatě přeposilované. Motor šel ochotně do otáček a byl dobře odhlučněn, pro lepší zátah se musel vytočit do vyšších otáček. Jediné, co mi na ovládání vozu vadilo, bylo řazení. Řadicí páka měla zbytečně velkou hranatou hlavici a dráhy řazení byly příliš dlouhé, při řazení pětky překáželo koleno spolujezdce. Kaplička s rychloměrem a dalšími "budíky" se nacházela netradičně na přístrojové desce nahoře, nad volantem, byla ale přehledná a na toto umístění jsem si rychle zvykl. Uprostřed přístrojové desky byl poměrně velký přehledný informační displej, který sloužil také navigaci. Zrychlení se díky dobrému odhlučnění subjektivně zdálo pomalejší, než bylo ve skutečnosti. Přes prostřední loketní opěrku se řidič nedostal k páce ruční brzdy. Velká kola a nízkoprofilové pneumatiky přispívaly k "drncání" na hrbolech a dírách, kterých bylo na zkušební trase neobvykle mnoho.

Vůz byl překvapivě prostorný, dost místa měl i na zadních sedadlech, kam se ale u třídveřové verze hůře nastupovalo. Bylo třeba posunout přední sedadla dopředu a sklopit jejich opěradlo. Také zavazadlový prostor měl přiměřený objem, pod jeho podlahou bylo plnohodnotné náhradní kolo. Vstup do zavazadlového prostoru trochu omezovaly dveře s kulatými rohy.

Design třídveřového hatchbacku byl trochu odlišný od pětidveřové verze, měl například lesklou bošní lištu, zakončenou širší částí za zadním bočním oknem. Peugeot nabízel model 208 s benzínovými motory 1.2/82 koní, 1.4/95 k a 1.6/120 k nebo s naftovými HDi 1.4/68 k, 1.6/92 k a 1.6/115 k. Většina verzí měla pětistupňovou mechanickou převodovku, jen motor 1.6 e-HDi/115 k měl šestistupňovou a k motoru 1.4 e-HDi/68 koní dodávali na přání automat 2-Tronic. Peugeot 208 nabízeli s výbavami Access, Active a Allure za základní zaváděcí ceny od 235 po 395 tisíc korun.

Závěrem: na svou třídu prostorný vůz s dobrými jízdními vlastnostmi a s testovaným motorem také se slušnou dynamikou. Za dvacetiminutovou jízdu jsem nemohl vůz důkladně vyzkoušet, ale až na řazení, nepřístupnou ruční brzdu a horší přístup na zadní sedadla k němu nemám připomínky. Třídveřová verze měly "sportovnější" vzhled. Přiměřená se zdála i spotřeba, uváděná palubním počítačem. Výrobce udával pro tento model maximální rychlost 190 km/h, zrychlení na stovku za 9,9 s a spotřebu 4,5 až 8,1 l/100 km.

Na připojených fotografiích je testovaný vůz. Snímky jsem doplnil technickým popisem a několika dalšími drobnými postřehy.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru