Co jsem testoval:
testované auto
Fiat 128


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo Opel

Opel Vectra Caravan 2.2 DTI (2003)

Po dvou generacích modelu Vectra (Vetra A 1989 až 1995 a Vectra B 1995 až 2002) byla v roce 2002 představena další, v pořadí již třetí generace tohoto modelu. Jako první byl na jaře 2002 představen sedan, na podzim přišla pětidveřová sportovněji laděná verze GTS a na podzim 2003 byla na trh uvedena verze kombi, tradičně nazvaná Caravan. Uprostřed května 2004 jsem se krátce svezl právě s vozem Vectra Caravan s naftovým motorem 2.2 DTI.
Vectra třetí generace byl prostorný vůz střední třídy. Kombi Caravan mělo ještě o 13 cm prodloužený rozvor, vůz měl ohromný zavazadlový prostor a velkorysé místo i na zadních sedadlech. Naftový motor se snadno startoval a byl dobře odhlučněn. Ani po startu studeného motoru nepronikal do kabiny typický klepavý zvuk "dieselu". Přehledná přístrojová deska obsahovala čtyři kruhové přístroje. Uprostřed byly dva větší (tachometr a otáčkoměr) a po stranách dva menší (teploměr chladicí kapaliny a palivoměr). Ovládání vozu bylo bezproblémové, řazení přesné, citlivost pedálů "tak akorát". Naftový motor s výkonem 125 koní (92 kW) uděloval poměrně velkému a těžkému vozu přiměřenou dynamiku. Výrobce udával maximální rychlost 202 km/h a zrychlení na stovku za 11,1 s. Pro probuzení motoru mu bylo třeba pořádně "šlápnout na krk". Po sešlápnutí pedálu až k podlaze se vůz stal živějším, motor nebyl nadměrně hlučný ani při vyšších otáčkách (přes 4500 ot/min). Červené pole otáčkoměru začínalo na 5000 ot/min.
Netradiční bylo ovládání ukazatelů směru. Ovládací páčka se ihned po uvolnění vrátila do původní polohy, ale ukazatele blikaly až do automatického vypnutí po odbočení a návratu volantu do polohy pro přímou jízdu. Krátkým mírným vychýlením ukazetele třikrát blikly. Podobný systém pak zavedl Opel na jaře 2004 také u nové generace menšího modelu Astra. Ovládání bylo sice netradiční, ale po krátké chvíli si něj řidič mohl zvyknout.
Verze kombi měla proti sedanu prodloužený rozvor i celkovou délku. Na zadních sedadlech bylo viditelně více místa než v sedanu a vůz měl velký, dobře přístupný zavazadlový prostor. Pod jeho roletou bylo 530 litrů místa na zavazadla, po sklopení zadních dělených sedadel vznikl prostor o objemu až 1 850 litrů. Po sklopení opěradla sedadla spolujezdce bylo možno přepravovat i předměty s délkou kolem dvou metrů.
Jízdní vlastnosti za extrémních podmínek nemohly být při krátké zkušební jízdě vyzkoušeny, při normální jízdě se jevily jako dobré. Technické řešení podvozku by mělo zajišťovat dobré jízdní vlastnosti i při rychlejší sportovnější jízdě.
Závěr: velmi prostorný, dobře zpracovaný vůz s moderním vzhledem, přiměřenou výbavou a dobrými jízdními vlastnostmi. Moderní, technicky vyspělý podvozek i celý vůz. Standardně šest airbagů (včetně bočních hlavových), úsporný naftový motor s přiměřeným výkonem. Dobře přístupný zavazadlový prostor s nadstandardním objemem.
Vůz Opel Vectra byl dodáván ve čtyřech stupních výbavy. Na podzim 2003 se zavedením karosérie kombi prošel drobnými úpravami interiér vozu, například přístroje dostaly chromovaný rámeček.
Na snímcích je zkoušený předváděcí vůz. Seznam motorů, dodávaných do modelu Vectra Caravan je uveden u poslední fotografie (pohled do motorového prostoru).


  AUTA 5P