Auto & Technik Museum Sinshem

Oldtimer Kopřivnice 2018


Co jsem testoval:
testované auto
Fiat Tipo 1.6 MultJet 120


JK Classisc Lužná 2018

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Nissan Leaf (2016)

Model Nissan Leaf byl zkonstruován jako čistý elektromobil. Jeho přední kola poháněl synchronní elektromotor o výkonu 80 kW (109 koní) s točivým momentem 254 Nm. Byl napájen litiumiontovými akumulátory s kapacitou 24 kWh, od modelového roku 2016 nabízeli alternativně silnější akumulátory s kapacitou 30 kWh.

Nissan Leaf vyráběli v Japonsku od roku 2010, v roce 2013 se dostal i na evropské trhy, ve stejném roce zahájili také jeho montáž ve Velké Británii v Sunderlandu. Vůz montovali také v USA. V roce 2013 prošel Leaf modernizací, nabíječku přesunuli dopředu a zvětšili objem zavazadlového prostoru z 330 na 370 litrů, zvýšili efektivitu pohonu a vylepšili rychlost nabjení. Pro modelový rok 2016 zmodernizovali střední panel přístrojové desky a zavedli alternativní silnější baterie, dojezd se prodloužil teoreticky až na 250 km.

V květnu 2016 jsem dostal pozvánku na akci Den s fleetem Most 2016, kde jsem se krátce svezl v několika automobilech. Třetím v řadě byl elektromobil Nissan Leaf. S tímto vozem jsem ale ujel jen asi dva kilometry po areálu polygonu a cestě k bráně a zpět. Vůz neměl registrační značky a nedalo se s ním tedy vyrazit na doporučenou standardní trasu po běžných komunikacích.

Leaf měl ovládání jízdních režimů otočným ovladačem na středním tunelu, digitální tachometr a dvoupedálové ovládání. Vůz neměl převodovku, elektromotor poháněl přímo kola přední nápravy. Vůz jel potichu, nemělo co "vrčet", dynamika byla přiměřená velikosti vozu a jeho zařazení do nižší střední třídy. Výrobce udával zrychlení na stovku za 11,5 s. Vůz byl vhodný na jízdy po městě nebo na kratší vzdálenosti v jeho okolí. Při rychlejší jízdě silně rostla spotřeba energie, vůz měl maximální rychlost omezenou na 144 km/h, jiné prameny udávaly rychlost kolem 150 km/h. Řízení, dynamika a brzdy byly v pohodě, bez problémů. Jízdní vlastnosti nebylo možno na krátké rovné dráze vyzkoušet. Na středním panelu měl vůz navigaci na dostatečně velkém displeji. Elektromotor měl zátah již od nulových otáček a vůz zrychloval plynule, protože neměl převodovku, která by mohla způsobovat nějaké rázy. Asi jako když jedete tramvají a ne autobusem.

V České republice vůz prodávali ve výbavách Visia, Acenta a Tekna za základní ceny 730 000, 859 600 a 926 600 Kč. Modely Acenta a Tekna měly novější silnější akumulátor 30 kWh, provedení Visia dodávali s původním akumulátorem s kapacitou 24 kWh. V ČR nebyly poskytovány na nákup ekologických elektromobilů žádné dotace a tak byla cena vozu v porovnání s běžným automobilem s benzínovým nebo naftovým motorem podstatně vyšší. Levnější by měl být vlastní provoz, vyžadoval ale přístup k elektrické síti a poměrně dlouhé nabíjení (až 15 hodin).

Závěrem: celkem prostorný a pohodlný elektromobil. Vysoká cena a omezený dojezd. Vůz vhodný pro elkologicky smýšlejícího majitele pro jízdy po městě a nejbližším okolí. Majitel by měl mít garáž, ve které je zavedena elektřina. Solidní dynamika, tichá jízda, poněkud netradiční přístrojová desta a ovládání jízdních režimů. Vozy s dražší výbavou měly od modelového roku 2016 zvýšený dojezd (teoreticky až 250 km), v praxi samozřejmě méně.

Na následujících fotografiích je testovaný vůz. Fotografie jsem, jako vždy, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy, přidal jsem ještě průhled vozem. Poslední odkaz otevře ceník a technický popis vozu, materiál byl stažen ze stránek českého zastoupení automobilky Nissan.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru