Museum Mulhouse
Reportáž: Musée national Mulhouse, největší automobilové muzeum


Co jsem testoval:
testované auto
Renault Talisman Grandtour dCi 160 EDC


JK Classisc Lužná 2018

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo Mitsubishi

Mitsubishi ASX 1.8 Di-D 4WD (2011)

Na úterý 7.6.2011 jsem dostal e-mailem pozvánku na zahájení prodeje vozů Mitsubishi ve firmě Auto Hruhý s.r.o. ve Vysoké Peci na Chomutovsku. Firmu založil Erich Hrubý v roce 1992 jako opravnu vozů Citroën a Peugeot. V roce 1997 vybudovali nový autosalon a stali se autorizovaným prodejcem vozů Citroën. V dubnu 2004 byla založena nová společnost Auto Hrubý s.r.o., která převzala činnost původní firmy Erich Hrubý. A 1.6.2011 rozšířili prodej a servis o vozy značky Mitsubishi.

Úterní podvečer 7.6.2011 zvolili pro oficiální představení vozů Mitsubishi a večer ještě odhalili nový Citroën DS4. Na akci se podávalo japonské sushi i české chlebíčky, byl přípitek šampaňským a mohli jste vyhrát výrobky Avon. Po představení značky Mitsubishi a jejích modelů byly pro zájemce pořádány krátké jízdy s vozy Mitsubishi ASX a L200. No a já si vybral SUV ASX.

Model Mitsubishi ASX byl uveden na evropské trhy v létě 2010. Byl to vůz kategorie kompaktního SUV, nazývané také crossover. Za jeho starší konkurenty by se daly označit vozy Nissan Qashqai nebo Škoda Yeti. Model ASX byl postaven na platformě Outlanderu, rozvor byl zachován, ale karosérie byla kratší o 40 cm. Vůz dostal úsporný a tichý turbodiesel o objemu 1,8 litru, jeho levnější alternativou byl zážehový čtyřválec 1.6/86 kW.

Po statické prohlídce vozu ASX, vystaveného v prodejně, jsem se také krátce svezl ve druhém exempláři, který stál připraven na parkovišti před prodejnou. Protože se jednalo o vůz SUV, sedělo se výše než v běžném autě a řidič měl lepší výhled. Nastupování i vystupování bylo bez problémů, ve voze byl dostatek místa, seřízení sedadla i volantu umožňovalo najít si tu správnou polohu pro řízení.

Zkoušený vůz byl vybaven turbodieselem 1.8 DI-D a pohonem všech čtyř kol 4WD. Ten se dal vypnout a pak byla poháněna pouze přední kola. Moderní motor poskytoval výkon 150 koní (110 kW), tedy velmi solidní hodnotu na čtyřválcovou naftovou osmnástistovku. Jízda s ním byla příjemná, nebyl téměř slyšet a že řídím vůz s naftovým motorem bylo poznat jen podle otáčkoměru. Šestistupňová převodovka se řadila bez problémů, také řízení a brzdy fungovaly na jedničku. Výrobce udával maximální rychlost 198 km/h a zrychlení na stovku za 10,0 s, subjektivně se mi ale vůz zdál línější než uvedená hodnota. Hmotnost 1600 kg a větší čelní plocha vozu na zrychlení ubíraly.

Mitsubishi ASX má variabilní interiér, zavazadlový prostor 419 až 1219 litrů a nosnost 460 kg. Díky vyšší světlé výšce a pohonu všech čtyř kol si jistě poradí i s lehčím terénem. Zvládl například boční náklon 49 stupňů a brodivost do 40 cm. Na běžné silnici se tyto vlastnosti ale neprojeví a proto nabízela automobilka Mitsubishi také levnější verzi s pohonem pouze přední nápravy. Prostě vozy SUV se staly módní záležitostí i pro městský provoz a hlavnně drobné ženy jezdí s oblibou ve velkých SUV.

Vůz měl bohatou výbavu: ABS, EBD, EBA, EPS (elektrický posilovač řízení), HSA (asistent rozjezdu do kopce), denní svícení, automatickou klimatizaci, čelní, boční a hlavové airbagy, kolenní airbag řidiče, palubní počítač, elektrické ovládání všech oken a vnějších zrcátek, kožený volant atd. Velkou výhodou popisovaného vozu byl jeho úsporný motor. Výrobce udával spotřebu nafty 5,0 až 6,9 litrů na 100 km a testy tuto spotřebu potvrzovaly.

Závěr: solidně zpracovaný, tichý úsporný vůz SUV s dostatečným prostorem za přijatelnou cenu. Vůz, vystavený v prodejně ve výbavě Invite nabízel prodejce za 613 900 Kč. Nejlevnější verze s benzínovým motorem a pohonem jen předních kol stála 429 900 Kč.

Na připojených fotografiích jsou oba vozy - zkoušený i ten stojící v prodejně. Snímky jsou doplněny technickým popisem a několika dalšími drobnými postřehy.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru