Co jsem testoval:
testované auto
Hyundai Coupé 2.0 16V


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Mercedes-Benz C 220d Coupé (2016)

Vozy třídy C (C-Klasse) prodával Mercedes-Benz od roku 1993 jako sedany (W202), v roce 1996 přidali kombi (S202). Po řadách W/S 203 a 204 přišla roku 2014 nová generace sedanů W205 a kombi S205. V roce 2015 přidali kupé C205 a v roce 2016 připravovali do prodeje také první kabriolet třídy C. Do vozů montovali řadu benzínových i naftových motorů, nejsilnější modely nesly značku AMG.

V květnu 2016 jsem dostal pozvánku na akci Den s fleetem Most 2016, kde jsem se krátce svezl v několika automobilech. Pátým testovaným modelem se stal Mercedes-Benz C 220d Coupé s naftovým motorem o výkonu 170 koní, pohonem zadních kol a devítistupňovou automatickou převodovkou 9G TRONIC.

Byl to druhý Mercedes, za jehož volantem jsem seděl, a první vůz s převodovkou o devíti stupních. Ta vozu umožňovala solidní dynamiku, přijatelnou spotřebu a hlavně nižší emise. V základu měl tento model manuální šestistupňovou převodovku. Jízda s uvedeným Mercedesem se v několik ohledech lišila od ostatních testů v rámci akce Den s fleetem. Vůz nebyl na stánku prodejce, ale vystavovala jej autopůjčovna Sixt, při jízdě se mnou byl zaměstnanec této půjčovny jako spolujezdec, se kterým jsem si o voze popovídal (ostatní vozy jsem řídil sám, řekli mi: "tady máte klíčky a jeďte") a na jeho doporučení jsem jel delší zajímanější trasu po okresní silnici, kde byla řada zatáček a daly se lépe vyzkoušet jízdní vlastnosti vozu. Spolujezdec byl z Mostu a znal jeho okolí a délka trasy, kterou vybral, byla asi 23 km. Doporučená trasa akce "Den s fleetem" měřila přibližně 15 km.

Kupé Mercedes-Benz se mi řídio v pohodě, vůz byl dynamický, pérování bylo přiměřené, tedy ne moc tvrdé a jen na velkých nerovnostech došlo na jeho dorazy, v ostře projížděné zatáčce si gumy pískly a záď měla tendenci vybočovat, bylo cítit, že vůz má pohon zadních kol. Motor byl dobře odhlučněn, nebyl téměř slyšet a o převodovce jsem téměř nevěděl, řadila solidně bez rázů jak nahoru, tak dolů. Výhodou automatu je, že se řidič může více soustředit na vlastní jízdu a neřeší otáčky motoru a řazení optimálních převodových stupňů. Řadu sportovních vozů, jako Ferrari, Lamborghini nebo Mercedes už s manuální předodovkou ani nenabízeli. Na druhou stranu není jízda s automatem tak "hravá".

Kupé Mercedes-Benz třídy C mělo solidní výbavu, pohodlná sedadla a na těch předních i dostatek místa. Volba režimu řazení se prováděla pákou vpravo pod volantem, což bylo poměrně neobvyklé. Vůz měl hlídání jízdy v pruzích (vibrujícím volantem), asistent prevence kolize, automatické stěrače, sedm airbagů, ABS, ESP a řadu dalších elektronických systémů. V interiéru působil poněkud podivně displej navigace, který byl sice na pevném držáku, ale působil dojmem dodatečné montáže. Výhodou byla jeho vyšší pozice, než u jiných vozů a tudíž se na něj lépe dívalo.

Motor 220d byl sice téměř nejslabší nabízenou motorizací (slabší byl už jen benzínový motor C 180 s výkonem 156 koní), ale vůz s ním měl na české poměry více než dostatečnou dynamiku. Výrobce uváděl maximální rychlost 234 km/h a zrychlení na stovku za 7,5 sekundy (s manuální převodovkou to bylo 7,8 s). Karosérie měla splývavou záď a působila dynamicky. Označení typu a motorizace byste na testovaném voze hledali marně, měl jen loga Mercedes-Benz. Základní cena vozu Mercedes-Benz C 220d Coupé byla 1 043 020 Kč, za automatiku se připlácelo 66 828 Kč a vůz měl ještě řadu dalších připlatkových doplňků, takže jeho cena byla určitě vyšší než 1,2 miliónu korun. Denní pronájem vozu odhadoval zaměstnanec půjčovny na 12 000 Kč.

Závěrem: poměrně dynamický a pohodlný vůz sportovního charakteru, dobré jízdní vlastnosti, bezproblémové ovládání, renomé značky Mercedes. Široká škála příplatkové výbavy za tučné ceny. Pro větší sportovce s tučným kontem v bance nabízel Mercedes verze AMG s výkonem až 510 koní a zrychlením na stovku za 3,9 sekundy, což je lepší hodnota než u některých modelů Ferrari nebo Lamborghini při méně než poloviční ceně vozu proti uvedeným supersportům.

Na následujících fotografiích je testovaný vůz. Fotografie jsem, jako vždy, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Poslední odkaz uvádí ceník vozů Mercedes-Benz třídy C ve verzi kupé. Ceník byl stažen ze stránek českého zastoupení automobilky Mercedes-Benz.

auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru