Co jsem testoval:
testované auto
Fiat 600 D


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Kia Optima 1.7 CRDi (2016)

První dvě generace modelu Kia Optima z let 2000 až 2005 a 2005 až 2010 se v Evropě prodávaly jako Kia Magentis, třetí generace z let 2010 až 2015 už jako Kia Optima. V roce 2015 představila Kia čtvrtou generaci modelu Optima, v České republice se začala prodávat na jaře 2016. Vůz vyráběli v Jižní Koreji, USA, Rusku Malajsii a Číně a montovali do něj benzínové motory 1.6, 2.0 a 2.4 litru. Pro ČR byl vyhrazen jediný motor, čtyřválcový turbodiesel 1.7 CRDi v kombinaci s ručně řazenou mechanickou šestistupňovou převodovkou nebo dvouspojkovým sedmistupňovým automatem. Modely Kia Optima sdílely platformu s vozy Hyundai Sonata/i40.

V květnu 2016 jsem dostal pozvánku na akci Den s fleetem Most 2016, kde jsem se krátce svezl v několika automobilech. Druhým z nich byl sedan Kia Optima 1.7 CRDi s automatickou převodovkou a nejvyšším stupněm výbavy. Luxusně vybavený prostorný vůz byl v ČR prodáván pouze s tímto motorem. V nižších stupních výbavy nabízeli ještě kombinaci s manuální převodovkou, se kterou měl vůz trochu lepší dynamiku.

Kia Optima byla už v základu vybavena řadou luxusních a bezpečnostních prvků a elektronických asistentů. Vůz měl celkem pohodové jízdní vlastnosti a bezproblematické ovládání. Jediné, co bych mu vytknul, byla na takto drahý vůz velmi slabá dynamika. Automatická převodovka se svými sedmi stupni i v režimu sport řadila pomalu a "líně" a velký točivý moment poměrně malého motoru dynamiku moc nezachránil. Výrobce udával s automatem zrychlení na stovku za 11 sekund, což není žádná sláva, čekal bych od podobného vozu čas přinejhorším kolem 9 sekund. Trochu by to zlepšila manuální převodovka, se kterou udávali zrychlení na stovku za 10 sekund. Prostě chtělo by to alespoň dvoulitr a podstatně vyšší výkon motoru. Konkurenční modely jako Škoda Superb, Ford Mondeo nebo Volkswagen Passat nabízely řadu motorových variant od benzínových po několik verzí turbodieselů. Výhled z vozu, zejména šikmo vpřed a dozadu byl špatný.

Kia Optima měla dvouzónovou automatickou klimatizaci, elektrické ovládání všech oken, vestavěnou navigaci, kožená sedadla, audiosoustavu Harman Kardon, palubní počítač, tempomat, elektricky nastavovaná přední sedadla, hlídání jízdy v pruzích, indikaci dopravních značek (povolená rychlost a zákaz předjíždění), couvací kameru, čelní, boční a okenná airbagy, kolenní airbag pro řidiče, ABS, ESC, EBD, BAS, VSM, TCS, HAC a další elektronické systémy a další prvky výbavy.

Závěrem: prostorný pohodlný "manažerský" sedan s velkým zavazadlovým prostorem (510 litrů), pohodovým pérováním, dobrými jízdními vlastnostmi a přebytkem "luxusu". Slabý motor umožňoval poklidnou pohodovou jízdu, ale bez větších nároků na dynamiku. Velká nádrž a rozumná spotřeba umožňovaly dlouhý dojezd. Optima už v základu měla velmi bohatou výbavu, v nejvyšším stupni pak ještě bohatší. Na manažerský vůz slabý motor a horší image jihokorejské značky.

Na následujících fotografiích je testovaný vůz. Fotografie jsem, jako vždy, doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Poslední dva odkazy uvádí technický popis a ceník vozu, oba materiály byly staženy ze stránek českého zastoupení automobilky Kia.

auto auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru