Co jsem testoval:
testované auto
Suzuki Swift 1.0 BoosterJet SHVS


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo

Kia Ceed 1.4 (2009)

V prosinci 2006 přišel na český trh nový model jihokorejské automobilky Kia, nazvaný cee'd. Vůz byl vyvinut pro Evropu a vyráběli jej v nově postavené továrně v Žilině na Slovensku. Prvním modelem byl hatchback, montovali do něj motory s objemem 1,4 až 2,0 litru s výkony od 80 do 105 kW (109 až 143 koní).
V září 2009 byla uvedena na trh inovovaná verze. Vůz dostal novou masku, světlomety, nárazníky a změny doznal také interiér. Celková délka se mírně zvětšila, ostatní rozměry zůstaly zachovány. Výkon nejmenšího motoru byl snížen, údajně kvůli snížení povinného ručení (pojištění), placeného podle výkonu motoru. Tento systém pojištění platil třeba v Německu a dalších státech západní Evropy. První vozy po faceliftu měly ale ještě původní motor 1.4 s výkonem 80 kW (109 koní), přestože firemní materiály uváděly již výkon snížený na 66 kW (90 koní).
Jedno pondělní dopoledne v září 2009 jsem se svezl s předváděcím vozem Kia Ceed 1.4. Základní cena tohoto modelu byla sympatických 289 900 Kč (výbava Active). Předváděcí vůz měl ale lepší výbavu Comfort, která obsahovala osm airbagů, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a alarmem, ABS s rozdělovačem brzdného tlaku EBD, elektrické ovládání oken, autorádio s přehráváčem CD a MP3 a vstupem USB a šesti reproduktory, ovládání rádia na volantu, tónovaná izotermická skla, elektrický posilovač řízení, manuální klimatizaci a ocelové disky kol s pneumatikami Michelin 185/65R15. Navíc měl vůz metalický lak a systém start/stop (ISG systém Stop−Go). Konečná cena vozu se tak vyšplhala na 373 980 Kč.
Krátká zkušební jízda nedovolila odhalit všechny klady a zápory vozu, takže jen několik postřehů. Výkonný motor 1.4/80 kW působil dojmem šestnáctistovky a nebylo jej téměř slyšet. Brzdy zabíraly, jen jsem se dotknul pedálu, pérování bylo spíše tvrdší. Ovládání vozu nečinilo žádné problémy. Řízení dávalo řidiči pocit kontaktu s vozovkou, také řazení bylo bezproblémové. Vůz byl vybaven palubním počítačem a světla se rozsvítila automaticky po nastartování motoru. Většina ovládacích prvků byla soustředěna do dvou páček pod volantem, ovládání autorádia bylo na volantu, další ovládací prvky byly na středové konzoli. Jen se mi nelíbilo, že vše svítilo červeně - od stupnic přístrojů, přes jejich číselné označení a ručičky, po displeje počítače a autorádia. Dal bych přednost třeba bílým nebo černobílým stupnicím, ale jde spíše o subjektivní dojem.
Závěrem: slušně zpracovaný prostorný vůz na evropské úrovni, dostatečný zavazadlový prostor, dobré jízdní vlastnosti, bezproblematické ovládání. V porovnání s konkurencí slušná cena (hlavně u základní verze, ta ovšem postrádala klimatizaci). Kia navíc nabízela zajímavou sedmiletou záruku (omezenou ujetím max. 150 000 km). Tedy vůz, který může směle konkurovat evropským modelům Volkswagen Golf, Ford Focus a dalším.
Následuje několik fotografií popisovaného vozu, doplněných technickým popisem a dalšími postřehy. U snímku motoru je uveden přehled nabízených motorů.  AUTA 5P