Co jsem testoval:
testované auto
Hyundai Coupé 2.0 16V


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

Jaguar XF 30d (2016)

Jaguar XF vyráběli od roku 2007, na podzim 2015 zahájili prodej druhé generace (X260). Vůz druhé generace měl o 9 mm kratší a o 190 kg lehčí karosérii než jeho předchůdce, přitom rozvor prodloužili o 51 mm. Montovali čtyřválcové dvoulitry a šestiválcové třílitry, v obou případech benzínové i naftové. Motory pokrývaly výkonové spektrum od 163 po 380 koní.

V květnu 2016 jsem dostal pozvánku na akci Den s fleetem Most 2016 a na této akci jsem se krátce svezl v několika automobilech. Sedmým z nich byl luxusní sedan Jaguar XF 30d (3.0 Diesel). Vůz měl třílitrový šestiválcový turbodiesel s výkonem 300 koní, automatickou osmistupňovou převodovku a pohon zadních kol. Byl to nejsilnější a nejluxusnější vůz, se kterým jsem ten den jel. Stánek vozů Jaguar a Land Rover patřil zahraniční firmě, vozy přivezli z Vídně a měly rakouské registrační značky. Před jízdou bylo třeba vyplnit prohlášení o závazku zaplatit případnou spoluúčast při poškození vozu, což na jiných stáncích nechtěli. Je ale pravdou, že testovaný vůz měl základní cenu kolem 1,7 miliónu korun a skutečnou určitě ještě vyšší. Když jsem na stánek přišel, ani jsem nedoufal, že se svezu, ale o vůz zrovna nikdo nestál a pán, který měl jízdu naplánovánu nebyl v dosahu, tak mi vůz půjčili. Dostal jsem se tak poprvé za volant vozu značky Jaguar.

Sedan Jaguar XF je velký prostorný luxusní vůz a s testovaným motorem měl i téměř sportovní dynamiku. Sedadla se seřizovala elektricky, po otevření dveří se automaticky posouvala vzad pro lepší nastupování a vystupování. Vůz měl dostatek prostoru i na zadních sedadlech a také velký zavazadlový prostor (více než 500 litrů). Volič jízdních režimů byl válcový a byl umístěn na středové konzoli. Po nastartování motoru vyjel a bylo možno nastavit režim jízdy, po vypnutí motoru se zase zasunul. Řízení poskytovalo dostatečný kontakt s vozovkou, volant padl příjemně do ruky, brzdy se daly dobře dávkovat a pérování dobře filtrovalo nerovnosti vozovky, jízda byla plavná a pohodová. Jízdní vlastnosti měly sportovní nádech. V zatáčkách byl vůz neutrální, neprojevovala se nedotáčivost ani přetáčivost, nezkoušel jsem ale jízdní vlastnosti za extrémních podmínek. Skvělá byla také dynamika, výrobce udával zrychlení na stovku za 6,2 s (při orientační zkoušce jsem docílil času kolem 7 vteřin) a maximální rychlost byla omezena na 250 km/h. Naftový motor byl dobře odhlučněn a nebylo jej téměř slyšet. Řazení osmistupňového automatu bylo téměř nepostřehnutelné.

Druhá generace modelu XF měla karosérii z hliníku a vysokopevnostní oceli, čímž se ušetřilo 190 kg hmotnosti a přitom se zvýšila odolnost karosérie v krutu o 25 %. Karosérie byla dobře aerodynamicky tvarována, měla koeficient odporu vzduchu (Cx) jen 0,26, což byla jedna z nejnižších hodnot porovnatelných automobilů. Aerodanamický hluk byl minimální.

Vůz měl automatickou dvouzónovou klimatizaci, automatické světlomety, automatické stěrače, kožené čalounění, tempomat, palubní počítač, startování tlačítkem, elektricky nastavitelná přední sedadla, multifunkční volant, navigaci, stabilizační systém, barevný head-up displej (promítal na přední sklo aktuální rychlost a některé dopravní značky) a další výbavu.

Závěrem: prostorný luxusní dynamický sedan se sportovní nádechem. Luxusní interiér, velký zavazadlový prostor (510 až 540 litrů). Silný dobře odhlučněný naftový motor, minimální aerodynamický hluk. Prostě neotřelý manažerský vůz vhodný i pro dlouhé cesty. Dobrá dynamika, dostatek luxusu, velmi dobré pérování, řízení i brzdy. Neotřelý design a sportovní image značky Jaguar. Široká nabídka další výbavy, tu si můžete prohlédnout v přiloženém ceníku. Na výběr bylo například dvacet druhů kol z lehké slitiny s průměry 17, 18, 19 a 20 palců. Základní cena testovaného vozu byla kolem 1 700 000 Kč. Velmi solidní konkurent vozů Audi A6, BMW řady 5, Mercedes třídy E nebo třeba Volvo S80.

Na následujících fotografiích je testovaný automobil. Fotografie jsem ručně upravil a doplnil technickým popisem a několika dalšími postřehy. Poslední odkaz uvádí ceník, výbavu a technické údaje modelu Jaguar XF, ceník jsem stáhl ze stránek českého zastoupení automobilky Jaguar.

auto auto auto auto

  © AUTA 5P nahoru