Co jsem testoval:
testované auto
Seat Leon 1.2 TSI Copa


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

FORD SIERRA 1.6 (1988)

Evropská větev automobilky Ford uvedla model Sierra na trh v roce 1982. Sierra nahradila německé vozy Taunus a anglický model Cortina. V roce 1986 prošel model Sierra modernizací a byl vyráběn do roku 1993, kdy byl nahrazen novým typem Mondeo. Sierra byla posledním vozem Ford střední třídy, který měl klasickou koncepci (motor vpředu a pohon zadních kol).
Koncem osmdesátých let jsem měl možnost se krátce svézt s pětidvéřovým hatchbackem Ford Sierra 1.6. Byl to první automobil, vyrobený na západě, který jsem řídil (pokud pominu jednu jízdu s vozem Fiat 600 v autoškole). Na rozdíl od vozů Škoda, se kterými jsem jezdil, jsem po usednutí do Sierry měl dojem, jako bych s vozem již jezdil. Na Škodovku jsem si musel vždy chvíli zvykat. Vůz byl pohodlný a padl dobře do ruky. Protože jsem byl nucen jet s vozem opatrně, nemohl jsem vyzkoušet jeho jízdní vlastnosti. Při poklidné jízdě se vůz choval normálně, pouze mi činil problémy posilovač brzd, na který jsem nebyl zvyklý, bylo třeba mít lehkou nohu na brzdovém pedálu. Při noční jízdě jsem měl dojem, že světlomety vozu (hlavně potkávácí světla) svítí málo. Mohlo to být ale způsobeno jejich nevhodným seřízením.
Vůz bych charakterizoval jako pohodlný tichý automobil, vhodný i pro delší cesty. Byl dostatečně prostorný, měl variabilní interiér a také zavazadlový prostor byl poměrně velký a dobře přístupný zadní vyklápěcí stěnou. Motor 1.6 byl základním modelem, dodávaly se také větší benzínové motory 1.8 až 2.8 a naftový 2.3D.
Výkon motoru (75 koní) se mi tehdy zdál dobrý. Ovšem v porovnání se Škodou 110 L bylo téměř jakékoliv jiné auto silné. Dnes bych výkon motoru, rychlost vozu a zrychlení považoval pouze za průměrné (i vzhledem k době vzniku vozu).
Snímky vozu jsou pouze ilustrační, nejedná se o vůz, se kterým jsem se svezl a blíže seznámil.


  AUTA 5P