Auto & Technik Museum Sinshem

Oldtimer Kopřivnice 2018


Co jsem testoval:
testované auto
Chevrolet Corvette Coupe 6.2


JK Classisc Lužná 2018

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

ford logo

Ford Focus 1.8 TDCI (2002)

Jedno lednové odpoledne roku 2008 jsem se krátce svezl ve Fordu Focus. Byl to pětidveřový hatchback s naftovým motorem o výkonu 115 koní a pětistupňovou převodovkou, vyrobený v roce 2002. Vůz byl čerstvě zakoupen v autobazaru a měl najeto přibližně 80 000 km.
Focus první generace Ford představil v roce 1998 jako náhradu dosluhujícího modelu Escort. Ve stejném roce byli do výroby zavedeni jeho největší konkurenti, nové generace vozů VW Golf a Opel Astra. Focus razil nový designový styl "New Edge" a vymykal se svými tvary i pojetím interiéru běžně zažitým konvencím. Focus si získal pověst prostorného a spolehlivého automobilu. Od roku 1999 se prodával nejen hatchback, ale také kombi a sedan, v roce 2001 prošla řada faceliftem, výroba byla ukončena roku 2004, kdy přišel Focus druhé generace s obvykleji tvarovanou karosérií. Do první generace Focusu se montovaly benzínové motory 1.4/55 kW, 1.6/74 kW, 1.8/85 kW, 2.0/96 kW a sportovní 2.0 ST/127 kW a 2.0 Turbo RS/158 kW. Naftová osmnáctistovka prošla postupným vývojem, kdy se zvyšoval výkon: 1.8 TD/55 kW, 1.8 TDDI/66 kW a modernější 1.8 TDCI s výkonem 74 nebo 85 kW.
Po usednutí za volant si řidič snadno našel vhodnou polohu, ovládání vozu bylo bezproblémové. Motor vozu měl dobrý tah bez pozorovatelného turboefektu a byl dobře odhlučněn, pouze otáčkoměr napovídal, že vůz jezdí na naftu. Jen ve vyšších otáčkách (kolem 4000) motor ztrácel dech a jeho další vytáčení nemělo na akceleraci téměř žádný vliv. Přestože vůz měl jen pětistupňovou převodovku, zrychloval velmi slušně. Výrobce udával maximální rychlost blížící se hranici 200 km/h a zrychlení na stovku pod 11 vteřin. Jízdní vlastnosti byly díky složitější víceprvkové zadní nápravě dobré, téměř sportovní. Pérování také vyhovovalo, vůz se v zatáčkách téměř nenakláněl a dobře držel stopu.
Velkou předností vozu byl prostorný interiér, kde bylo dost místa nejen na předních sedadlech, ale i na zadních. Zavazadlový prostor nepatřil k největším, byl ale dostatečný. Dal se snadno zvětšit sklopením zadních dělených sedadel.
Zhodnocení: spolehlivý prostorný vůz s dobrými jízdními vlastnostmi a neobvyklým designem. Někomu se sice nemusel líbit, jiní na něm mohli oči nechat. S naftovým motorem měl vůz příznivou spotřebu a v ČR nižší povinné ručení než většina konkurentů s většími motory 1.9 TDI. Pro zastánce benzínových verzí se doporučoval jako optimální motor 1.6/74 kW.
Následuje několik snímků zkoušeného automobilu, u každého je uveden technický popis vozu. Snímky byly pořízeny dodatečně, v květnu 2008.


  AUTA 5P