Co jsem testoval:
testované auto
Peugeot 308 GT 2.0 BlueHDi 180 EAT6


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

ford logo

Ford Focus 1.8 TDCI (2002)

Jedno lednové odpoledne roku 2008 jsem se krátce svezl ve Fordu Focus. Byl to pětidveřový hatchback s naftovým motorem o výkonu 115 koní a pětistupňovou převodovkou, vyrobený v roce 2002. Vůz byl čerstvě zakoupen v autobazaru a na tachometru měl přibližně 80 000 km. Později vyšlo najevo, že byl po havárii, což při prodeji zatajili.
Focus první generace Ford představil v roce 1998 jako náhradu dosluhujícího modelu Escort. Ve stejném roce byli do výroby zavedeni jeho největší konkurenti, nové generace vozů VW Golf a Opel Astra. Focus razil nový designový styl "New Edge" a vymykal se svými tvary i pojetím interiéru běžně zažitým konvencím. Focus si získal pověst prostorného a spolehlivého automobilu. Od roku 1999 se prodával nejen hatchback, ale také kombi a sedan, v roce 2001 prošla řada faceliftem, výroba byla ukončena roku 2004, kdy přišel Focus druhé generace s obvykleji tvarovanou karosérií. Do první generace Focusu se montovaly benzínové motory 1.4/55 kW, 1.6/74 kW, 1.8/85 kW, 2.0/96 kW a sportovní 2.0 ST/127 kW a 2.0 Turbo RS/158 kW. Naftová osmnáctistovka prošla postupným vývojem, kdy se zvyšoval výkon: 1.8 TD/55 kW, 1.8 TDDI/66 kW a modernější 1.8 TDCI s výkonem 74 nebo 85 kW.
Po usednutí za volant si řidič snadno našel vhodnou polohu, ovládání vozu bylo bezproblémové. Motor vozu měl dobrý tah bez pozorovatelného turboefektu a byl dobře odhlučněn, pouze otáčkoměr napovídal, že vůz jezdí na naftu. Jen ve vyšších otáčkách (kolem 4000) motor ztrácel dech a jeho další vytáčení nemělo na akceleraci téměř žádný vliv. Přestože vůz měl jen pětistupňovou převodovku, zrychloval velmi slušně. Výrobce udával maximální rychlost blížící se hranici 200 km/h a zrychlení na stovku pod 11 vteřin. Jízdní vlastnosti byly díky složitější víceprvkové zadní nápravě dobré, téměř sportovní. Pérování také vyhovovalo, vůz se v zatáčkách téměř nenakláněl a dobře držel stopu.
Velkou předností vozu byl prostorný interiér, kde bylo dost místa nejen na předních sedadlech, ale i na zadních. Zavazadlový prostor nepatřil k největším, byl ale dostatečný. Dal se snadno zvětšit sklopením zadních dělených sedadel.
Zhodnocení: spolehlivý prostorný vůz s dobrými jízdními vlastnostmi a neobvyklým designem. Někomu se sice nemusel líbit, jiní na něm mohli oči nechat. S naftovým motorem měl vůz příznivou spotřebu a v ČR nižší povinné ručení než většina konkurentů s většími motory 1.9 TDI. Pro zastánce benzínových verzí bych doporučoval jako optimální motor 1.6/74 kW.
Následuje několik snímků zkoušeného automobilu, u každého je uveden technický popis vozu. Snímky byly pořízeny dodatečně, v květnu 2008.


  AUTA 5P