Co jsem testoval:
testované auto
Peugeot 301 1.2 PureTech 72


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo

Daewoo Tico SX (1997)

Jedno květnové odpoledne roku 2003 jsem měl možnost se krátce seznámit s vozem Daewoo Tico. Model Tico vyráběla firma Daewoo v letech 1991 až 1998. Jeho vzorem byl japonský vůz Suzuki Alto, vyráběný v osmbesátých letech dvacátého století.
Automobil Tico byl v době své výroby nejmenším a zřejmě nejlevněším vozem na trhu v České republice (jeho cena se pohybovala kolem 195 tisíc korun). Tico se vyznačuje skutečně téměř miniaturními rozměry (délka 334 cm a šířka 140 cm). Za volantem je dostatek místa i pro vyššího řidiče, pouze na šířku je méně místa než ve větších vozech. Přístrojová deska je jednoduchá a přehledná.
Tico uveze čtyři osoby, pokud se ovšem poněkud uskrovní. Rozhodně to není vůz vhodný na delší cesty s plným obsazením. Zavazadlový prostor je také velmi skromný, dá se zvětšit sklopením zadních nedělených opěradel. Ideálním je Tico pro městský provoz. Malé rozměry umožní snadno zaparkovat, vůz se otočí na malém prostoru, dobře se s ním manévruje. Lidové označení "nákupní kabela na kolech" vystihuje určení vozidla. Při prohlídce vozu si můžete všimnout malých kol s pneumatikami 135SR12.
Pod přední kapotou je umístěna tříválcová osmistovka s výkonem 41 koní, jiný motor se nedodával. Motor umožňuje vozu s pohotovostní hmotností 640 kg pouze podprůměrné jízdní výkony. Zrychlení ani maximální rychlost (143 km/h) nejsou silnou stránkou tohoto vozu, pro běžný provoz jsou vyhovující. Předností vozu je malá spotřeba paliva, údajně kolem pěti litrů benzínu na sto kilometrů. Motor bylo sice slyšet, ale nebyl nadměrně hlučný.
Vůz neměl žádné "zbytečné vymoženosti". Okna se stahují ručně, vnější zrcátka se seřizují zvenku, je třeba si otevřít okénko. Vůz byl vybaven autorádiem, anténa se zasouvá "japonsky" do levého předního sloupku. Nechyběl stěrač a ostřikovač zadního okna. Daewoo dokonce do modelu Tico montoval za příplatek manuální klimatizaci nebo automatickou převodovku (s tou klesla maximální rychlost na 125 km/h).
Následuje několik obrázků a popis vozu. Poslední dva snímky jsou naskenovány z českého manuálu k vozu.


  AUTA 5P