Co jsem testoval:
testované auto
Fiat 128


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

Picasso

Citroën Xsara Picasso 2.0 HDi Exclusive (2002)

Laskavostí společnosti Citroën Auto Hrubý - Vysoká Pec u Chomutova jsem dostal možnost se blíže seznámit s vozem Xsara Picasso 2.0i HDi Exclusive. Jedno dubnové dopoledne roku 2002 jsem si mohl předváděcí vůz modelu 2002 podrobněji prohlédnout a krátce se s ním svézt.
Pětidvéřový velkoprostorový vůz měl naftový osmiventilový motor s objemem 2,0 litru o výkonu 66 kW (90 koní). Podle výrobce vůz dosahuje rychlosti 175 km/h a zrychlení na stovku za 12,6 s (při obsazení pouze řidičem). Vůz měl velmi solidní výbavu Exclusive: ABS, čtyři airbagy (pro řidiče, spolujezdce a dva boční), dálkové centrální zamykání, imobilizér, posilovač řízení, přední mlhovky, kola z lehkých slitin, přední loketní opěry, autorádio s přehrávačem CD, elektrické ovládání všech oken, vzadu tři samostatná sedadla, klimatizovanou odkládací schránku a automatickou klimatizaci. Cena vozu ve standardní výbavě byla 639 000 Kč. Příplatek za metalízu 11 000 Kč. Vůz byl nabízen na dubnovém Autosalonu Chomutov 2002 se slevou 65 000 Kč.
Subjektivní hodnocení vozu: automobil je skutečně velkoprostorový, má velmi prostorný variabilní interiér s řadou odkládacích prostorů. Vůz je skutečně plně pětimístný, vzadu má tři samostatná sedadla (někteří výrobci však v této třídě nabízejí i sedmimístné verze, například Opel Zafira). Sedadla jsou pohodlná, pérování je příjemné. Nastupování i vystupování je pohodlné, řidič i spolujezdci sedí poměrně vysoko a z vozu je dobrý výhled všemi směry. Po usednutí do vozu se mi vybavil "náklaďákový" pocit, řízení vozu připomíná dodávku. Přístrojová deska je řešena multifunkčním displejem uprostřed vozu. Tachometr je digitální, otáčkoměr chybí. Ovládání vozu je zpočátku poměrně nezvyklé, rychle si něj však lze zvyknout. Řadicí páka uprostřed přístrojové desky má poměrně dlouhý chod. Od naftového motoru se nedají čekat u vysokého a poměrně těžkého vozu žádné sportovní výkony, je určen pro poklidnější jízdu, má velký točivý moment a vyznačuje se nízkou spotřebou. Bohužel je trochu hlučnější a je slyšet, že vůz má diesel. Jízdní vlastnosti jsem neměl možnost vyzkoušet při ostřejší jízdě, ale pro tu vůz není určen, při normální jízdě se jevily jako dobré. Za hlavní přednosti vozu bych považoval nízkou spotřebu a velký vnitřní prostor. Automobil má dlouhý rozvor, nikde nepřekážejí žádné podběhy, protože kola jsou vysunuta do rohů karosérie. Cestující si mohou připadat jako v pohodlném autobusu nebo letadle, na opěradlech předních sedadel jsou vyklápěcí stolečky s vybráním pro plechovku s nápoji, strop nad hlavou je vysoko, podlaha je dvojitá a jsou v ní odkládací prostory.
Pokud bych si tento vůz pořizoval já, asi bych dal přednost benzínovému motoru 1.8i 16V s výkonem 85 kW (117 koní), ten ale spotřebuje na sto kilometrů o 2,2 litru více a navíc dražšího benzínu.
Následuje několik snímků zkoušeného vozu, podrobnější technický popis je uveden u snímku motorového prostoru.

   

  AUTA 5P