Co jsem testoval:
testované auto
Toyota Yaris Hybrid


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM  

logo

Citroën C5 2.0i 16V SX (2002)

Laskavostí pana Petra Význera a firmy Citroën Auto Hrubý - Vysoká Pec u Chomutova jsem měl možnost se krátce seznámit s modelem C5 2.0i 16V SX. Jedno dubnové dopoledne roku 2002 jsem si podrobněji prohlédl předváděcí vůz modelu 2002 a krátce se s ním svezl.
Model C5 byl poprvé představen v roce 2001, kdy nahradil starší model Xantia. C5 byl prvním z nově označovaných modelů a v době zkušební jízdy byl největším modelem značky. Zachovával tradice předchozích typů DS, GS, SM, CX, BX, XM a Xantia s hydropneumatickým pérováním, byl tedy jediným "opravdovým" Citroënem. Ostatní modely jako Saxo, Berlingo, Xsara a Xsara Picasso měly konvenční podvozek s mechanickými pružinami.
Pětidvéřový vůz měl benzínový šestnáctiventilový motor s objemem 2 litry o výkonu 100 kW (136 koní). Podle výrobce vůz dosahuje rychlosti 208 km/h a zrychlení na stovku za 9,8 s (při obsazení pouze řidičem). Vůz měl prostřední stupeň výbavy "SX" (dodávala se také standardní výbava "S", nejluxusnější výbava "Exclusive" se dodávala pouze se silnějšími motory). V rámci výbavy SX měl vůz ABS, šest airbagů (pro řidiče, spolujezdce, boční i hlavové), dálkové centrální zamykání, imobilizér, posilovač řízení s variabilním účinkem, hydropneumatické odpružení Hydractive III Plus, rádio s přehrávačem CD, ESP (systém stabilizace jízdy), elektrické ovládání všech oken, manuální klimatizaci, klimatizovanou odkládací schránku, palubní počítač, přední mlhovky, výškově nastavitelná přední sedadla, přední sklopné loketní opěrky, automatické zapnutí výstražných světel při prudkém brzdění a další vymoženosti (jako například automatické sklopení zpětných zrcátek při parkování). S touto výbavou byla cena vozu 740 000 Kč. Příplatek za nadstandardní výbavu (luxusní čalounění, zadní stěrač, parkovací asistent a metalíza) celkem 50 000 Kč. Vůz byl nabízen v rámci dubnové výstavy Autosalon Chomutov 2002 se slevou 90 000 Kč.
Subjektivní hodnocení vozu: jedná se o pohodlný prostorný automobil pro dlouhé cesty. Sedadla jsou pohodlná, pérování je vynikající a perfektně pohlcuje nerovnosti vozovky. Při řízení vozu sice nemá člověk pocit bezprostředního kontaktu s vozovkou jako u modelu Xsara, zato je jízda plavnější a pohodlnější, vůz jakoby pluje nad silnicí. Specialitou vozu je hydraulické pérování s nastavitelnou světlou výškou. Vůz lze zvednout do několika poloh pro pomalejší jízdu na špatných cestách. Při nejvyšší poloze je možná jízda do rychlosti 10 km/h, při nižší do 40 km/h atd. Při zvýšení rychlosti nad stanovenou mez se karosérie automaticky o jeden stupeň sníží. Poloha vozu a údaj o rychlosti pro nastavenou polohu jsou průběžně ukazovány na displeji. Při vyšších rychlostech se zapne "sportovní" režim, ten bylo možno u zkoušeného vozu zapnout také tlačítkem na středním tunelu (příplatková výbava). Po zastavení motoru si vůz udržuje nastavenou výšku, neklesne tak jako starší typy. Jízdní vlastnosti vozu jsou rovněž velmi dobré, v zatáčkách se vůz naklání pouze minimálně, na boční vítr je necitlivý a také brzdy jsou dobré. Ovládání většiny činností je soustředěno do "citroënovských" multifunkčních páček pod volantem, na to si však řidič rychle zvykne, vůz má na přístrojové desce pouze několik spínačů. Přístroje jsou analogové a kromě tachometru, otáčkoměru (bez červeného výstražného pole), teploměru chladicí kapaliny a palivoměru naleznete na přístrojové desce ještě teploměr motorového oleje a ukazatel nabíjení baterie. Navíc má vůz displej palubního počítače s řadou kontrolních funkcí. Vůz automaticky upozorňuje na servisní intervaly. Motor je přiměřeně živý a při jízdě téměř neslyšitelný, není hlučný ani při vyšších otáčkách. Také aerodynamický hluk je i při vyšších rychlostech téměř nepostřehnutelný. To auto snad nemá chybu. Pokud bych si však mohl vybrat, zvolil bych asi motor 3.0 V6 se kterým to musí být téměř dokonalé a velmi živé auto (ovšem cena vozu a také spotřeba by byly podstatně vyšší).
Následuje několik snímků zkoušeného vozu, podrobnější technický popis je uveden u snímku motorového prostoru.


  AUTA 5P