Co jsem testoval:
testované auto
Lamborghini Huracan LP 580-2


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Zbraslav-Jíloviště 2004  

znak Zbraslav, logo závodu, znak Jíloviště

Závod veteránů do vrchu, Zbraslav - Jíloviště 2004

Každoročně je první sobotu v září pořádán tradiční závod historických vozidel do vrchu Zbraslav-Jíloviště. Historie tohoto závodu začíná již počátkem dvacátého století, kdy se zde pořádaly skutečné závody do vrchu. Při závodech veteránů, se nejezdí skutečný závod, kde rozhoduje nejrychlejší jízda a nejkratší čas, ale pořádá se jízda pravidelnosti. Úkolem soutěžících je projet dvakrát stejnou trať závodu a docílit při obou jízdách shodného času. Za každou vteřinu rozdílu mezi časy obou jízd se připisují trestné body. Vozidlo nesmí před cílem zastavit a čekat za účelem dosažení shodného času, také nesmí jet příliš rychle, protože je stanoven minimální povolený čas. Za porušení uvedených pravidel je připsáno několik stovek až tisíců trestných bodů.
V sobotu 4. září 2004 se konal již 37. ročník závodu vetránů na trati Zbraslav-Jíloviště. Od ranních hodin se na zbraslavské náměstí sjížděly historické automobily a motocykly. Jejich počet postupně přesáhl dvě stovky (automobily i motocykly celkem). Do 13. hodin sloužilo náměstí jako volně přístupné "depo". Odpoledne pak proběhly obě jízdy se startem na zbraslavském náměstí a cílem v nedaleké obci Jíloviště. Jak přibývalo veteránů, zvětšoval se i počet diváků až téměř k totální neprůchodnosti. Na náměstí byly k vidění jak starší předválečné vozy, tak automobily novějších ročníků. Nejstarším byl Premier Runabout z roku 1907, nejnovějším zřejmě replika AC Cobra 427 z roku 2002. Bohužel řada zajímavých vozidel přijela až těsně před startem jízdy, kdy již bylo náměstí zcela zaplněno, a jejich prohlídka pak byla téměř nemožná. Řada účastníků se také přihlásila až na poslední chvíli a nebyli proto uvedeni ve startovní listině.
Na snímcích naleznete automobily, které se podařilo vyfotografovat, více snímků se již na paměťové karty digitálního fotoaparátu nevešlo. Snahou bylo podchytit především automobily dosud v encyklopedii nezařazené. Vozy jsou seřazeny podle startovních čísel.

1. část, vozy z let 1913 až 1939
2. část, vozy z let 1937 až 1973
3. část, vozy z let 1929 až 2002

  AUTA 5P