Auta5P
  Den pro veřejnost Most 2004

logo autodrom

Motoristický den pro veřejnost - Most 2004

V sobotu 16.října 2004 byl na mosteckém autodromu pořádán tradiční Motoristický den pro veřejnost, tedy něco jako den otevřených dveří. Návštěvníci si mohli za symbolický peníz (vjezd a parkování auta za 20 Kč, další vstupné se neplatilo) prohlédnout areál autodromu, zdarma se zúčastit školy smyků (45 minut teorie v učebně) a asi 30 min na kluzké ploše cvičiště (brzdění a vyhýbací manévr). Největší zájem byl o možnost vyzkoušet si mostecký okruh, za 30 Kč si každý mohl na vlastní nebezpečí objet asi jeden a půl kola autodromu a řada návštěvníků si zakoupila více jízd. Součástí akce byly také prezentační jízdy a závod vozů PROTO CUPu, tuningový sraz a závody tuningových vozů.
Přestože celý den pršelo, zúčastnilo se akce podle pořadatelů více než 1200 návštěvníků. Až na to deštivé počasí, byla akce vydařená. Heslo "poručíme větru, dešti" se nepodařilo dosud žádnému režimu uskutečnit, takže ten, kdo měl deštník byl na tom dobře a ostatní trochu promokli. Trochu mne jen zklamala neúčast některých avizovaných historických vozů PROTO CUPu.
Na autodrom jsem vyrazil ráno, otevřeno bylo již od devíti hodin. Vyzkoušel jsem si okruh, byl mokrý a v zatáčkách to dost klouzalo. Přestože jsem jel s automobilem s předním pohonem, v každé trochu rychleji projeté zatáčce dostal vůz přetáčivý smyk a tak jsem si vyzkoušel "kontra", známý postup z doby kdy jsem jezdíval se škodovkami s motorem vzadu. Poté jsem absolvoval školu smyků v prvním turnusu od 10 hodin a pak následovala prohlídka tuningových vozů a hlavně závodních prototypů PROTO CUPu. Část boxů sloužila jako dočasný bufet, dal jsem si guláš (maso a omáčka za 40 Kč, rohlíky ani chleba už nebyly).
Odpoledne se uskutečnil závod tuningových vozů. Každý jezdec absolvoval samostaně jeden měřený okruh s pevným startem. Výsledky závodu byly převzaty ze stránek mosteckého autodromu:

Výsledky

Po dopoledním tréninku následoval odpoledne také závod vozů PROTO CUPu, kterého se zúčastnily jak nové spidery, tak historické "placky" ze sedmdesátých let dvacátého století. Závod, označovaný jako "Propagační exhibiční jízda" se jel na osm kol s letmým startem, v cíli vozy odmávl Miran Velkoborský. Výsledky závodu byly převzaty z webu VRCHY.COM:

Výsledky

Po odjetí tohoto závodu byl okruh uvolněn opět návštěvníkům, jejich vozy již netrpělivě čekaly v několik set metrů dlouhé frontě. Někdy kolem páté hodiny odpolední celá akce končila.
Následující snímky zachycují vozy PROTO CUPu, několik tuningových vozů a další zajímavé vozy, které bylo možno spatřit během soboty 16.října 2004 v areálu mosteckého autodromu.