Co jsem testoval:
testované auto
Subaru B9 Tribeca 3.0


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Autosalon Ženeva 2015 4.část zpět na VÝSTAVY 1.část  

Autosalon Ženeva 2015

AUTOSALON ŽENEVA 2015

Jeden z nejvýznamnějších světových autosalónů je každoročně pořádán v Ženevě ve Švýcarsku. V roce 2015 jej pořádali od 5. do 15. března a byl to jeho jubilejní 85. ročník. Tentokrát jsem na internetu našel zájezd do Ženevy za rozumnou cenu 1880 Kč včetně vstupenky a to přímo od cestovní kanceláře a ne ze slevových portálů, kde nabízeli buď obdobnou cenu nebo cenu o něco nižší, ale zase bez vstupenky, takže celkově bych zaplatil více. No a tak jsem si zájezd objednal a zaplatil. Nutno podotknout, že organizace byla lepší než u předešlých zájezdů na ženevský autosalon od jiných cestovek.

V pátek 6.3.2015 jsem v podvečer vyrazil do Plzně kde jsem nastupoval do autobusu. Cesta byla pohodová, počasí téměř jarní. Odjezd z Plzně měl být ve 20:15 a autobus přijel jen s mírným zpožděním. Výhodou tohoto zájezdu byl dřívější odjezd z ČR, takže jsme v Ženevě stihli ranní otvírací hodinu. Zájezdový autobus byl bezproblémový, řidiči i delegátka CK v pohodě. Lístky nám rozdali již v autobusu, navíc jsme dostali i plánek centra Ženevy pro případný odpolední výlet. Ráno nás dovezli na nábřeží Ženevského jezera, dostali jsme kávu, vodu a krátký rozchod, pak jsme zajeli na parkoviště (P49) k výstavišti. Na autosalonu jsem pak strávil celý den od otvírací hodiny až do večera a ještě asi půl hodiny po oficiálním uzavření. Návštěvníky z výstaviště sice nikdo nevyháněl, ale většina automobilek přikryla na noc exponáty plachtou, takže se už nebylo na co dívat. Navíc jsme ve 20:00 vyráželi zpět. Kupodivu se nikdo neztratil a odjeli jsme něco po osmé. Do Plzně jsme dorazili ráno před sedmou, zajel jsem si ještě pro benzín a pak vyrazil domů.

Ženevské výstaviště Palexpo bylo v den návštěvy (7.3.2015) jako obvykle přeplněno lidmi, takže se místy nedalo ani projít. Postupně jsem prošel všechny haly tam, zpět i napříč, vynechal jsem pouze sedmičku, kde byla tradičně servisní a garážová technika. Vzhledem k velkému počtu vystavených exponátů a davům návštěvníků, kteří omezovali výhled, zpomalovali a místy zcela blokovali přesun po výstavišti, jsem neprošel ani všechny stánky a nestihl tak vyfotit všechny zajímavé exponáty. Trochu mne zklamala výstava v malé hale 3. Zde vystavovala hodinářská firma TAG Heuer, která slavila třicetiletou spolupráci s týmem McLaren. Vystavovali jen pár formulí a jeden vůz z vytrvalostního závodu LeMans, očekával jsem zde více exponátů. Zato tam měli stánek s hodinkami, ale neviděl jsem nikoho, kdy by tam nakupoval. Hodinky, které jsem zahlédl stály 8500 CHF (něco přes 200 000 korun), ale měli i o trošku levnější.

Rozmístění výstavních stánků a značek se proti minulým ženevským autosalonům téměř nezměnilo. Na autosalonu bylo možno shlédnout několik desítek světových a evropských výstavních premiér. Pro českého návštěvníka byla asi nejzajímavější nová generace modelu Škoda Superb. Kromě známých automobilek vystavovaly své kreace i karosářské firmy, malosériový výrobci supersportů, řada tuningových firem, své stánky tu měly i pneumatikářské koncerny a významné motoristické časopisy. Celkem bylo na autosalonu více než 250 vystavovatelů. Na osmdesátý pátý ženevský autosalon se přišlo podívat celkem 682 000 návštěvníků ze všech koutů světa, což bylo o 1,8 % více než v předchozím roce. Generální ředitel autosalonu André Hefti o počtu diváků prohlásil: "Naším cílem je kvalita, ne kvantita."

Na oficálních stránkách www.salon-auto.ch bylo možno najít veškeré informace pro návštěvníky, plánek výstaviště, přehled vystavených premiér, seznam všech vystavovatelů a mnoho dalšího, daly se také objednat vstupenky. Oficiální stránky jsou francouzsky, německy a anglicky.

Vystavené vozy, uvedené v následujícím přehledu, jsem rozdělil do čtyř sekcí abecedně podle výrobců. Reportáž představuje tři stovky vystavených exponátů. Snímky (1270 fotografií) jsem ručně upravil, doplnil popisem a dostupnými technickými údaji.


1.část   2.část   3.část   4.část
1. část (A-D)   2. část (D-L)   3. část (M-P)   4. část (P-Z)

vstupenka

plánek

  AUTA 5P nahoru