Auto & Technik Museum Sinshem

Oldtimer Kopřivnice 2018


Co jsem testoval:
testované auto
Peugeot 5008 1.6 BlueHDi 120


JK Classisc Lužná 2018

auta5p.eu  
Auta5P  
  Autosalon Ženeva 2013 4.část zpět na VÝSTAVY 1.část  

Autosalon Ženeva 2013

AUTOSALON ŽENEVA 2013

Ve švýcarské Ženevě se každoročně pořádá jeden z nejvýznamnějších světových autosalónů. Zatímco většina automobilových výstav přešla na dvouletý cyklus, autosalon v Ženevě se pořádá stále každoročně. V roce 2013 se pořádal v termínu od 7. do 17. března jeho již 83. ročník. Nalezl jsem celkem výhodnou nabídku na zájezd na jednom ze slevových portálů, využil ji a vyrazil do Ženevy. Za sedmnáct stovek doprava tam i zpět, včetně vstupenky.

V pátek 8.3.2013 jsem vyrazil do Plzně, cesta byla hrozná. Místy mlha, že jsme jeli v koloně rychlostí kolem 20 km/h a to člověk ani nevěděl jestli jede ještě po silnici nebo už ne, ale dorazil jsem včas a v pořádku. Ojezd z Plzně měl být ve 21:15. Po asi 20 minutách dorazil autobus, poschoďový Neoplan. Po nasednutí všech cestujících jsme vyrazili na cestu. Cesta byla celkem v pohodě. Po příjezdu na parkoviště u autosalonu nám rozdali lístky. Asi 11 jich chybělo a protože jsem seděl v autobusu až vzadu v koutě, vystupoval jsem jako jeden z posledních a lístek na mne nezbyl. Průvodkyně je šla tedy kamsi shánět a asi za deset minut je přinesla. Tentokrát jsem si jej radši vzal hned, stejně se ještě na někoho nedostalo. A hurá na autosalon. Poté co obejdete půl výstaviště kolem dokola, dostanete se k jednomu ze vchodů, lístky kontrolovali už u výstupu z parkoviště. Na výstaviště jsem se dostal po desáté hodině a strávil tam téměř celý den. Chvíli před uzavřením jsem odcházel na autobus, odjezd měl být v půl osmé večer. Do Plzně jsem dorazili v neděli před sedmou ráno a já se zase vydal mlžnou krajinou domů. Už bylo světlo a mlha nebyla tak hrozná, tak jsem celkem v pohodě dojel.

Ženevské výstaviště Palexpo je jednou velkou halou, která je sice formálně očíslována jako haly 1, 2, 4, 5 a 6, ale nepoznáte, kde která končí a další začíná. Jen haly 1 a 2 jsou o něco výše a pod nimi je restaurace a malá hala číslo 3. Poslední halou je boční hala s číslem 7, kde byla výstava garážové a servisní techniky, tu jsem nenavštívil.

V sobotu 9.3.2013 byly na výstavišti, jako obvykle, davy lidí. Kolem některých stánků se nedalo ani projít, člověk se musel prodírat zástupy postávajících a zírajících návštěvníků. Jinak bylo výstaviště přehledné a dalo by se snadno celé projít, až na místy snad záměrně zůžené prostory, přecpané davy návštěvníků. Vzhledem k velkému počtu vystavovatelů jsem nestačil ve vymezeném čase obejít ani všechny stánky a nafotit vše, co jsem chtěl.

Na autosalonu bylo možno shlédnout více než stovku světových, evropských i švýcarských výstavních premiér. Kromě známých automobilek zde vystavovaly i karosářské firmy Bertone, Ital Design, Pininfarina a Touring, řada tuningových firem, své stánky tu měly i pneumatikářské koncerny a další firmy. Celkem na autosalonu vystavovalo 250 firem a za necelé dva týdny, co byl autosalón otevřen, jej shlédlo kolem 692 tisíc návštěvníků ze všech koutů světa. Kromě francouzštiny, němčiny a angličtiny bylo mezi návštěvníky slyšet také češtinu, slovenštinu, ruštinu a řadu dalších jazyků.

Na oficálních stránkách www.salon-auto.ch bylo možno najít veškeré informace pro návštěvníky, plánek výstaviště, přehled vystavených světových, evropských a švýcarských premiér, seznam všech vystavovatelů a mnoho dalšího, daly se také objednat vstupenky.

Vystavené vozy jsou rozděleny do čtyř sekcí abecedně podle výrobců. Nafotil jsem 245 exponátů, jsou na více než 1 050 fotografiích. Dalších 24 exponátů je na téměř 40 fotografiích ze serveru NewsPress a několik snímků jsou oficiální fotografie výrobců. V reportáži je tedy celkem 269 vystavovaných vozů a více než 1 090 fotografií. Všechny uvedené automobily jsem doplnil alespoň stručným popisem a dostupnými technickými údaji.


1.část   2.část   3.část   4.část
1. část (A-F)   2. část (F-M)   3. část (M-S)   4. část (S-W)

skupinová vstupenka na ženevský autosalon 2013

  AUTA 5P nahoru