auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

Ekolo Mini, 2010

Ekolo Mini, ČR 2010

Vůz bez dveří, trojmístné miniauto, motor vzadu a pohon zadních kol. Elektromotor, výkon neuveden, Vnější rozměry: délka 2500 mm, šířka 1400 mm, pohotovostní hmotnost 350 kg, maximální rychlost 50 km/h.

Prototyp elektromobilu, který postavil Mgr. Jaromír Vegr, Sedlec-Prčice. Vůz byl prezentován na Autoshow Praha 2010. Tvůrce o vozidle uváděl:
Představuji koncept vozidla, které je svou celkovou délkou 250 cm a šířkou 140 cm vhodné do městského provozu, kde může parkovat i kolmo k chodníku. Řidič má kolem sebe dostatek prostoru i bezpečnostní zóny, protože sedačka je z důvodu, že většinou přepravuje pouze jednu osobu, umístěna v ose vozidla. Proč by se musel řidič v malém autě mačkat na nějaké dveře? Je zde však možnost osadit první řadu i dvěma sedačkami na přání.
Za řidičem je dostatek místa pro dvě dospělé osoby nebo maminku se dvěma dětmi. Lze však naložit i europaletu. Vozidlem se tedy odveze „více“ než lecjakým mercedesem. Zrychlení vozidla je dostatečné, zrychlí z nuly na 40 km/h za méně než 4 sekundy. Maximální rychlost této verze je 50 km/h. Vzhledem k uvažovanému schválení pro kategorii L6 stačí tedy řidičské oprávnění na malý motocykl. Uvažuje se ale i o verzi L7, kde by rychlost dosahovala i přes 100 km/h. Použité materiály jsou voleny z hlediska plné recyklovatelnosti, cenové dostupnosti a hmotnosti. Konstrukce bezpečnostního rámu je vyrobena z nerezové oceli, dále jsou použity speciální odlehčené ocelové profily, duralové nosníky, na podlahu a prahy je použit alucobond, zbytek materiálů tvoří dutinkový polykarbonát a bezpečnostní homologované zasklení. Akumulátory LiFeYPO4 s vlastním BMS, který zvládne i rychlé nabíjení za cca 30 minut, jsou integrovány do podlahy, nikde tedy nepřekážejí, vyplňují místo mezi nosníky a zajišťují nízké těžiště vozidla. V základním osazení umožňují dojezd až 120 km, v plné verzi se dojezd zvýší na 200 km (hmotnost vozidla se v tomto případě zvýší o 70 kg).
Toto vozidlo je prototyp a koncept, kde byl použit z časových a finančních důvodů pohon z 20 let starého vozidla, odpad z vývoje. Další kusy by již byly osazeny pohonem, který by odpovídal současným trendům - pohonem přímo v kolech vozidla, jak je i v názvu firmy EKOLO (elektrické kolo). Uvažuji zhomologovat stavebnici, kterou by si zájemci mohli postavit sami doma. Hmotnost vozidla včetně akumulátorů je 350 kg.

Foto: Z.Patera Auta5P, Autoshow Praha 2010.

Ekolo Mini, 2010
Ekolo Mini, 2010
Ekolo Mini, 2010
Ekolo Mini, 2010

  © AUTA 5P (auto ID 4384) nahoru