auta5p.eu  
Auta5P  
Popis   návrat  

Autoškola a trenažéry

Autoškola a trenažéry, Československo 1970-1990

Kromě sportovních, závodních, užitkových a dalších vozů Škoda měli ve Světě Škodovek také prostor, který byl věnován autoškolám. Vystavovali tři trenažéry, na snímcích jsou tři: od nejnovějšího s interiérem z Favoritu, přes starší připomínající vozy Škoda 105/120, po nejstarší s interiérem Škoda 100/110. Na posledním snímku jsou výukové pomůcky, jako modely motorů, převodovek, náprav a dalších součástí automobilu. Dole na podlaze byl dokonce model motoru Wankel (třetí zleva). Expozice byla doplněna historickými dopravními značkami, z nichž některé již dávno neplatí.

Na stěně visel následující popis:
Trenažéry, které se při výuce (v autoškole) používaly, se objevily v 60. letech. Nejdříve pomáhaly výuce řazení. Teprve v roce 1966 začala sériová výroba trenažéru ART‑65 s přístrojovou deskou Škody Octavia. Na něj navazují trenažery vycházející ze Škody 1000 MB (AT 70), Š100 (AT 75), Š105/120 (AT 80) a Favorita (AT 90) a ty už máme naživo za Vámi.
Trenažéry jsou dodnes populární učební pomůckou a objevují se stále nové typy. Jen už to není taková analogová krása a více využívají počítače. Kromě nich se využívala také autocvičiště, kde žáci jezdili samostatně, ale instruktor měl možnost vůz v případě potřeby kdykoliv zastavit. Na autocvičištích se cvičily rozjezdy, parkování do garáže, k chodníku a podobně.

Já autoškolu absolvoval v letech 1971 až 1972, ale v trenažéru jsem nikdy neseděl a ani na autocvičišti jsem v životě nebyl. Na "stará kolena" jsem pak absolvoval několik kursů na polygonu.
Foto: Z.Patera Auta5P, Svět Škodovek 2021.

Autoškola a trenažéry
Autoškola a trenažéry
Autoškola a trenažéry

  © AUTA 5P nahoru