Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat

Benz Grand Prix 120 PS, 1908

Benz Grand Prix 120 PS, Německo 1908

Vůz bez dveří, dvoumístný roadster, motor vpředu a pohon zadních kol. Zážehový, kapalinou chlazený řadový čtyřválec (R4), rozvod OHV, objem 12061 cm³, vrtání 154,9 mm, zdvih 160,0 mm, dva ventily/válec, karburátor 1x, bez přeplňování, výkon 88 kW (120 koní) při 1500 ot/min, mechanická čtyřstupňová převodovka, rozvor náprav 2775 mm, rozchod kol 1320/1320 mm, pohotovostní hmotnost 1205 kg, maximální rychlost 163 km/h. Vpředu tuhá náprava a podélná listová pera, vzadu tuhá náprava a podélná listová pera, přední brzdy vůz neměl, zadní bubnové.

V sezóně 1908 zvýšila firma Benz & Cie. svou aktivitu v automobilových závodech. Nově vyvinutý závodní automobil startoval kromě jiných závodů také ve Velké ceně Francie, kde s ním závodníci Héméry a Hanriot obsadili druhé a třetí místo za vítězným Mercedesem. Benz byl jediným týmem, jehož všechny tři vozy dojely do cíle.
Na posledním snímku z 1. 6. 1908 je Victor Héméry za volantem vozu Benz Grand Prix 120 PS se startovním čislem 3 v Moskvě při závodu Petrohrad-Moskva. Hémery tento závod vyhrál, ujel 686 km v rekodním čase 8:30:48 (průměr 80,6 km/h), jeho čas byl o 51 minut kratší něž nejlepší čas v předchozím ročníku.