Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat

Mercedes-Benz 300 SLR Roadster, 1955

Mercedes-Benz 300 SLR Roadster, NSR 1955

Dvoudveřový dvoumístný roadster, motor vpředu a pohon zadních kol. Zážehový, kapalinou chlazený řadový osmiválec (R8), rozvod DOHC, objem 2982 cm³, vrtání 78,0 mm, zdvih 78,0 mm, komprese 9,0, dva ventily/válec, přímé vstřikování paliva do válců Bosch, bez přeplňování, výkon 228 kW (310 koní) při 7500 ot/min, točivý moment 310 Nm při 5950 ot/min, mechanická pětistupňová převodovka, rozvor náprav 2370 mm, rozchod kol 1330/1380 mm, vnější rozměry: délka 4300 mm, šířka 1740 mm, výška 1100 mm, pohotovostní hmotnost 900 kg, maximální rychlost 300 km/h. Vpředu dvojité příčné závěsy a zkrutné tyče, vzadu kyvadlová náprava (poloosy) a zkrutné tyče, přední brzdy bubnové, zadní bubnové.

Závodní okruhový speciál 300 SLR (W196S), postavený pro mistrovství světa sportovních vozů. Jeho konstrukce vycházela z dřívějších automobilů Mercedes-Benz formule 1. Vůz měl řadový osmiválec DOHC s desmodromickým rozvodem. Drátěná kola byla uchycena centrální maticí.
S vystaveným automobilem 300 SLR zvítězili Stirling Moss a jeho spolujezdec Denis Jenkinson v italském závodu Mille Miglia 1955 v dosud nepřekonaném rekordním čase. Vozy startovaly z Brecsie v minutových intervalech, vůz se startovním číslem 722 odstartoval v 7:22. V sezóně 1955 zvítězil Mercedes-Benz jak v MS formule 1, tak v mistrovství světa sportovních automobilů.