auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

Bikkers Steam Car, 1907

Bikkers Steam Car, Holandsko 1907

Vůz bez dveří, dvoumístný otevřený automobil, motor uprostřed (před zadní nápravou) a pohon zadních kol. Parní stroj, výkon neuveden, maximální rychlost neuvedena. Vpředu tuhá náprava a podélná listová pera, vzadu tuhá náprava a podélná listová pera, přední brzdy vůz neměl, zadní bubnové.

Čisticí automobil, jehož zadní kola řetězem poháněl stojatý parní stroj. Technické parametry nebyly uvedeny a nepodařilo se mi je vypátrat.
Popis v Louwman muzeu uváděl: Bikkers Steam Car
Vypadá jako hasičské auto, je to ale čisticí vůz. Je to nejstarší dochované užitkové vozidlo v Nizozemsku, které sloužilo místní správě. Na začátku dvacátého století používala tento stroj Bikkers radnice v Amsterdamu k čištění fasád budov, reklamních sloupů a dalšího městského mobiliáře. Pohon zajišťoval parní stroj, který zároveň napájel hadici s tlakovou párou. Jedná se o typické užitkové vozidlo, u kterého se nemyslelo na komfort. Dělníci nebyli chráněni před povětrnostními vlivy, vozidlo nemá čelní sklo ani střechu. Přední kola vozu jsou dřevěná disková a všechna kola mají plné pryžové obruče.
Automobil postavil výrobce požárních přístrojů A. Bikkers & Zoon v Rotterdamu, jehož historie sahá až do roku 1783. Na konci devatenáctého století si Bikkers dokonce mohl nárokovat titul dodavatele pro královskou rodinu. V roce 1905 společnost vyrobila první nizozemský požární automobil, který byl rovněž poháněn párou. Společnost Bikkers ukončila svou činnost v roce 1983, dvě stě let po svém založení.

Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + Alf van Beem, 2011.

Bikkers Steam Car, 1907
Bikkers Steam Car, 1907
Bikkers Steam Car, 1907

  © AUTA 5P (auto ID 27845) nahoru