auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

White Model C Demi Limousine, 1903

White Model C Demi Limousine, USA 1903 (1903-1904)

Jednodveřová čtyřmístná limuzína, motor vpředu a pohon zadních kol. Parní stroj, výkon 7,4 kW (10,0 k), maximální rychlost 65 km/h. Vpředu tuhá náprava a podélná listová pera, vzadu tuhá náprava a podélná listová pera, přední brzdy vůz neměl, zadní bubnové.

Automobil poháněný parním strojem, vstup do uzavřené části karosérie dveřmi v zádi vozu. Popis u vozu udával výkon 15 HP a rychlost 80 km/h, většina zdrojů ale uváděla 10 HP.
Popis v Louwman muzeu udával: White Model C Steam Car Demi Limousine
Karoserie tohoto parního vozu White je vyměnitelná. V současné době je namontována "zimní karoserie", na léto je k dispozici elegantní otevřená karoserie. Vůz je v původním stavu, částečně kvůli nehodě, ke které došlo v roce 1908, kdy praskla jedna z trubek kotle. Vůz byl odtažen do domu majitele a kolem něj byla postavena kůlna. Automobil znovu spatřil světlo světa až ve třicátých letech dvacátého století, kdy jej objevil F. Jarrett. Vůz byl uveden do stavu způsobilého k provozu a od roku 1937 se až do šedesátých let pravidelně účastnil jízdy z Londýna do Brightonu. Parní stroj kondenzuje páru a odvádí ji zpět do vodní nádrže, čímž se zvyšuje dojezd. Kondenzátor je umístěn vpředu, kde se obvykle nachází chladič. Automobily White z Clevelandu v Ohiu se od ostatních parních vozů odlišovaly svým parním kotlem. Majitel automobilky Rollin White navrhl na přelomu století kotel s rychlou tvorbou páry a velmi tichým chodem. Slavným majitelem vozu White byl William H. Cody, známý jako "Buffalo Bill". White se také stal prvním oficiálním automobilem amerického prezidenta Williama Howarda Tafta.

Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + archiv Auta5P.

White Model C Demi Limousine, 1903
White Model C Demi Limousine, 1903
White Model C Demi Limousine, 1903
White Model C Demi Limousine, 1903
White Model C Demi Limousine, 1903

  © AUTA 5P (auto ID 27844) nahoru