auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

Sunbeam Mabley Motor Sociable, 1901

Sunbeam Mabley Motor Sociable, Anglie 1901 (1901-1903)

Vůz bez dveří, trojmístný otevřený automobil, motor vpředu a pohon zadních kol. Zážehový, kapalinou chlazený jednoválec (R1), rozvod SV, objem 327 cm³, vrtání 74,0 mm, zdvih 76,0 mm, dva ventily/válec, karburátor, bez přeplňování, výkon 2,0 kW (2,8 k) při 1800 ot/min, mechanická dvoustupňová převodovka, pohotovostní hmotnost 330 kg, maximální rychlost 38 km/h. Vpředu tuhá náprava a podélná listová pera, vzadu tuhá náprava a podélná listová pera, přední brzdy vůz neměl, zadní bubnové.

Prvním motorovým vozidlem značky Sunbeam byla uvedená čtyřkolka. Vozidlo mělo uprostřed dvě poháněná kola, vpředu a vzadu bylo po jednom kole, obě byla řízena pomocí natáčecí páky. Vpředu mohli sedět dva pasažéři, vzadu za nimi na oddělené lavici řidič. Vozidlo vypadalo jako pojízdná pohovka. Vpředu uložený motor poháněl řemenem a řetězy kola prostřední nápravy.
Popis v Louwman muzeu uváděl: Sunbeam-Mabley Motor Sociable
Tento vůz byl čtyřstopý, kola nebyla záměrně vyrovnána, aby se snížilo riziko smyku na minimum. O to větší ale bylo riziko převrácení vozidla. Všimněte si také netradičního designu, který připomíná pohovku. Přesto se prodalo téměř 150 těchto vozů. Pokud je známo, dodnes existují čtyři.
Řidič seděl vzadu a díval se přes cestující, kteří seděli bokem. Boční kola byla poháněna řemenem a řetězem od vpředu umístěného jednoválcového motoru De Dion‑Bouton a byla vybavena převodovou brzdou. Přední a zadní kolo se řídilo pomocí páky.
John Marston již vyráběl v anglickém městě Wolverhampton jízdní kola pod značkou Sunbeam a začal pracovat na prototypech automobilů, když mu architekt Maxwell Maberley‑Smith nabídl návrh tohoto vozu, čímž mu ušetřil náklady na vývoj. Maberleyho jméno bylo sice v názvu vozu napsáno chybně, ale první vůz Sunbeam se stal skutečností. Tento netradiční vůz se stal základem značky, která měla sklidit mnoho úspěchů v závodech a v roce 1922 dokonce vytvořila pozemní rychlostní rekord 215,182 km/h (133,708 mph).

Vozidlo tohoto typu, uváděné jako Sunbeam Mabley Cycle Car, bylo prodáno v Londýně na aukci v listopadu 2011 za 65 300 liber.
Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + D.Ch + archiv Auta5P.

Sunbeam Mabley Motor Sociable, 1901
Sunbeam Mabley Motor Sociable, 1901
Sunbeam Mabley Motor Sociable, 1901
Sunbeam Mabley Motor Sociable, 1901

  © AUTA 5P (auto ID 27763) nahoru