auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

Goddu Tandem, 1898

Goddu Tandem, USA 1898 (1897-1898)

Vůz bez dveří, dvoumístný otevřený automobil, motor vzadu a pohon zadních kol. Zážehový, kapalinou chlazený plochý dvouválec (boxer, B2), rozvod OHC, dva ventily/válec, karburátor, bez přeplňování, výkon neuveden, maximální rychlost 30 km/h. Vpředu tuhá náprava bez pérování (pevné uchycení), vzadu tuhá náprava bez pérování (pevné uchycení), přední brzdy vůz neměl, zadní pásové.

Malé dvoumístné vozítko s motorem pod zadním odklopným sedadlem. Jiné prameny udávaly rychlost 48 km/h, technické parametry se mi nepodařilo vypátrat.
Popis v Louwman muzeu uváděl: Goddu Tandem
Louis Goddu, který vyvinul tento vůz, si nechal patentovat také malý kousek drátu používaný ke spojování papírů, známý jako "sponka". Talentovaný Goddu se narodil v Kanadě v roce 1837 a utekl z domova hledat štěstí do USA. Svého cíle dosáhl ve více směrech a stal se úspěšným podnikatelem, který má na svém kontě více než tři sta patentů. Jeden z Godduových patentů se týkal tohoto okouzlujícího malého dvoumístného vozu s malým dvouválcovým motorem typu boxer umístěným vzadu, který spaloval metylalkohol a využíval některé vysoce pokročilé technologie, jako vačkový hřídel v hlavě motoru. Několik vyrobených vozů Goddu bylo určeno pro soukromé účely, na trh nebyly nikdy uvedeny. Vystavený model vlastnila rodina Goddu až do padesátých let dvacátého století.
Mezi další patentované vynálezy Louise Goddua patřily především stroje pro obuvnický průmysl, ale také dělové věže pro válečné lodě.

Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + D.Ch.

Goddu Tandem, 1898
Goddu Tandem, 1898
Goddu Tandem, 1898
Goddu Tandem, 1898

  © AUTA 5P (auto ID 27762) nahoru