auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

Buffum Four Cylinder Stanhope, 1895

Buffum Four Cylinder Stanhope, USA 1895 (1894-1895)

Vůz bez dveří, dvoumístný roadster, motor vzadu a pohon zadních kol. Zážehový, kapalinou chlazený řadový čtyřválec (R4), rozvod OHV, dva ventily/válec, karburátor, bez přeplňování, výkon 4,4 kW (6,0 k), mechanická dvoustupňová převodovka, maximální rychlost 35 km/h. Vpředu tuhá náprava a příčné listové pero, vzadu tuhá náprava a podélná listová pera, přední brzdy vůz neměl, zadní pásové.

První prototyp automobilu, který postavil H. H. Buffum. Vůz je považován za první čtyřválcový automobil na světě. Motor měl samostatné válce, vodní chlazení pomocí zásobníku vody, dvoustupňovou planetovou převodovku a pohon zadní nápravy bez diferenciálu jediným řetězem. Všechny pružiny byly celoeleptické. Buffum auto vlastnil až do své smrti v roce 1933, o rok později vůz jeho manželka prodala.
Popis v Louwman muzeu udával: Buffum Four Cylinder Stanhope
Jedná se o první čtyřválcový vůz na světě. Henry Buffum nechtěl do vozu montovat existující motor, a tak navrhl vlastní kompaktní a vyspělý motor se čtyřmi samostatnými válci. Karosář George Pierce, který později vyráběl vlastní vozy, zkonstruoval pevný, ale elegantní trubkový rám, do kterého byl motor namontován a dodal také karoserii Stanhope. Páka ve spodní části sedadla slouží k volbě rychlostních stupňů, její rukojeť připomíná ševcovské šidlo. Společnost Buffum původně vyráběla stroje pro obuvnický průmysl.
Během třinácti let vyrobil Henry Buffum pouhých sedmdesát vozů, přesto se zasloužil o řadu důležitých milníků: kromě tohoto prvního čtyřválcového motoru vyrobil první americký sériový závodní vůz a první sériový vůz vybavený motorem V8. Byl velmi inovativním konstruktérem a měl na svém kontě řadu patentů.

Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022 + D.Ch. + archiv Auta5P.

Buffum Four Cylinder Stanhope, 1895
Buffum Four Cylinder Stanhope, 1895
Buffum Four Cylinder Stanhope, 1895
Buffum Four Cylinder Stanhope, 1895

  © AUTA 5P (auto ID 27756) nahoru