auta5p.eu  
Auta5P  
Popis vozu   English Deutsch Français Russian návrat  

Allen Special Midget, 1938

Allen Special Midget, USA 1938

Vůz bez dveří, jednomístný monopost, motor vpředu a pohon zadních kol. Zážehový, kapalinou chlazený řadový čtyřválec (R4), rozvod DOHC, objem 1802 cm³, vrtání 80,3 mm, zdvih 88,9 mm, dva ventily/válec, dva karburátory, bez přeplňování, výkon 125 kW (170 koní) při 7000 ot/min, mechanická třístupňová převodovka, maximální rychlost 200 km/h. Vpředu tuhá náprava a příčné listové pero, vzadu tuhá náprava a příčné listové pero, přední brzdy bubnové, zadní bubnové.

Závodní monopost americké třídy "midget junior" poháněný motorem Offenhauser 110 ci. Původně měl výkon kolem 125 HP, později byl jeho výkon zřejmě zvýšen na 170 HP.
Popis v Louwman muzeu uváděl: Midget Racing Car "The Allen Special"
Midget Racing (=závody trpaslíků) jsou americkou třídou, která existuje od roku 1933. Závodní vozy jsou malé a ultralehké, jsou ale vybaveny výkonnými čtyřválcovými motory, což jim zajišťuje vynikající poměr výkonu k hmotnosti a skvělý výkon. Závody se jezdí na krátkých tratích o délce mezi 4 a 40 kilometry, většinou na oválných neupravených tratích, nazývaných dirt track (prašná dráha). Zde vystavený "Allen Special" je poháněn čtyřválcovým motorem Offenhauser se dvěma vačkovými hřídeli v hlavě motoru s objemem 1800 cm³, který dosahuje výkonu přibližně 170 koní. Závody vozů Midget jsou stále velmi populární. Ačkoli někteří lidé považují závody automobilů Midget za základní třídu, mnoho jezdců u nich zůstává, protože závody jsou vždy velkolepé a panuje při nich extrémní soutěživost. Vozy byly postupně upraveny tak, aby vyhovovaly dnešním bezpečnostním požadavkům a už nevypadají tak elegantně jako starší modely.

V textu anglického popisu měli chybně uvedeno: "twin-cylinder" (=dvouválcový motor).
Foto: Z.Patera Auta5P, Louwman Museum 2022.

Allen Special Midget, 1938
Allen Special Midget, 1938
Allen Special Midget, 1938

  © AUTA 5P (auto ID 27699) nahoru